Korki na A4. Zaczyna się remont 12-kilometrowego odcinka

Zmiany w organizacji ruchu odcinka pomiędzy węzłami Krapkowice i Kędzierzyn-Koźle rozpoczęły się już 5 sierpnia 2020 roku. Ósmego ruszy właściwy remont odcinka w kierunku Wrocławia. Potrwa co najmniej do listopada br.

Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wakacje, to najlepszy moment na remonty dróg szybkiego ruchu. Dlatego kierowcy postoją w korkach w drodze z Katowic na Dolny Śląsk, dłuższych niż zwykle, bo w tym roku większość osób spędza urlop w Polsce.

Remont przewiduje wydłużenie istniejącego przejazdu awaryjnego i wymianę warstw konstrukcyjnych nawierzchni autostrady A4. Nowa będzie zarówno tak zwana warstwa ścieralna, jak i wiążąca.

Dodatkowo z tej okazji zostanie przeprowadzony szereg innych prac, między innymi: remont odwodnienia, wykonanie oznakowania poziomego w technologii grubowarstwowej, remont obiektów mostowych, montaż barier linowych na przejazdach awaryjnych, wymiana barier betonowych i inne.

Od 8 sierpnia 2020 roku jezdnia północna prowadząca do Wrocławia będzie całkowicie zamknięta. Ruch zostanie przekierowany na jezdnię południową w kierunku Katowic i będzie się tam odbywał dwukierunkowo z zastosowaniem barier separacyjnych.

GDDKiA zaleca ostrożność i podaje wodę

Projektantem i wykonawcą zaplanowanych robót jest firma ADAC LEWAR Sp. z o.o. Aby ograniczyć nieuniknione zatory, remont ma być realizowany w dwóch etapach. Najpierw na odcinku 7,3 km, a po jego zakończeniu - na następnym o długości 5,5 km. Zakończenie prac na całym odcinku o długości 12,8 km jest planowane na listopad 2020 roku.

Na odcinkach dojazdowych do remontowanego fragmentu oraz na całej jego długości dla stojących w korku kierowców będzie wystawiona woda, aby nie zemdleli od nadmiaru emocji i upału. Wodopoje zostały zaplanowane co 1 km.

W czasie prowadzenia prac remontowych będą występowały utrudnienia - zmiana organizacji ruchu i ograniczenia prędkości. GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożność. W razie jakichkolwiek problemów codziennie od godziny 7 do północy można dzwonić na infolinię drogową, która jest dostępna pod numerem 19111.

Szczegółowy plan organizacji ruchu na remontowanym odcinku autostrady A4Szczegółowy plan organizacji ruchu na remontowanym odcinku autostrady A4 fot. GDDKiA

Więcej o: