Powstaje kolejny fragment trasy S7. Kierowcy przyspieszą na granicy dwóch województw

Właśnie rozpoczęła się budowa kolejnego fragmentu trasy S7. Mowa o nowym odcinku od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego (Moczydło) do węzła Miechów. Nowy fragment będzie miał długość 18,7 km.

Od pierwszego przysłowiowego wbicia w ziemię łopaty, do gotowej nawierzchni, jeszcze długa droga. W pierwszej kolejności wyburzone zostaną budynki, które już zostały wykupione i opuszczone przez dawnych mieszkańców. Po przygotowaniu terenu wykonawca, czyli Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o., wybuduje dwujezdniową drogę ekspresową. Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą na trzeci pas. Na odcinku Moczydło - węzeł Miechów o długości ok. 18,7 km wybudowane zostaną dwa węzły drogowe - Książ i Miechów, i dwa miejsca obsługi podróżnych - MOP Giebułtów przy jezdni w kierunku Kielc oraz MOP Małoszów w kierunku Krakowa.

Zobacz wideo 500 zł mandatu i 10 punktów karnych dostał kierowca, który pędził autostradą 200 km/h

Na granicy Małoszowa i Giebułtowa (w gminie Książ Wielki) powstanie najdłuższa na tym odcinku estakada (ponad 600 m), która będzie pełniła także funkcję przejścia dla zwierząt.

Zbudowane i przebudowane zostaną:

  • przepusty o funkcjach hydrologicznych, hydrologiczno-ekologicznych oraz ekologicznych pod koroną drogi i zjazdami,
  • chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe,
  • system odwodnienia korpusu drogowego (rowy drogowe, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne, przepompownie i inne oraz urządzenia ochrony środowiska),
  • ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe,
  • sieci elektroenergetyczne i wodociągowe.

Ochrona środowiska

Poza drogą ekspresową zaplanowano także budowę ekranów akustycznych oraz siedmiu przejść dla zwierząt (dwóch górnych dla dużych zwierząt i pięciu dolnych dla małych, średnich i dużych oraz przejście dolne dla płazów). Wody opadowe i roztopowe zostaną oczyszczone w osadnikach i w separatorach, a nadmiar wód gromadzony będzie w zbiornikach retencyjnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.

Odcinek S7 Moczydło - Miechów jest częścią 55,6-kilometrowej trasy S7, która została podzielona na krótsze odcinki realizacyjne:

  • Moczydło - Miechów, dł. 18,7 km
  • Miechów - Szczepanowice,?dł. 5,3 km
  • Szczepanowice - Widoma, dł. 13,1 km
  • Widoma - Kraków, dł. 18,3 km

Prace na odcinku Moczydło - Miechów potrwają do 2023 roku, a koszt całej budowy to prawie 753 mln zł.

Więcej o: