GDDKiA "przyspiesza" budowę S6 wzdłuż Bałtyku. I tak jeszcze trochę poczekamy

Mamy dwie informacje dla kierowców. Dobrą i złą. Drogowcy w końcu biorą się na poważnie za drogę ekspresową wzdłuż Bałtyku i Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej. Niestety, mimo przyspieszenia prac S6 zostanie kierowcom oddana dopiero w 2025 roku.

Kolejne 40 km S6 już w 2021 r.

Droga ekspresowa S6 to jedna z najważniejszych dróg na północy kraju. Docelowo ma mieć około 364 km, biec wzdłuż Bałtyku i połączyć Szczecin z Trójmiastem. Kierowcy mogą już jeździć sporym, 95-kilometrowym fragmentem od Goleniowa (miejscowość na północ od Szczecina) do Koszalina oraz odcinkiem koło Słupska. W realizacji jest za to ponad 40-kilometrowy, zaznaczony na czerwono na mapie, odcinek między węzłami Bożepole Wielkie i Gdynia Wielki Kack. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że budowa jest już bardzo zaawansowana, a pierwsi kierowcy wyjadą na drogę już w przyszłym roku.

Droga ekspresowa S6 na mapie:

Aktualna mapa S6Aktualna mapa S6 bbialecka

A co z odcinkami S6 zaznaczonymi na niebiesko? Na te jeszcze poczekamy

GDDKiA podaje, że przygotowuje się do realizacji S6 na odcinku Koszalin - Bożepole Wielkie oraz Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej i ma dobre wiadomości dla kierowców. - Zamiast w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, droga będzie budowana z budżetu państwa. Takie rozwiązanie o kilka lat przyspieszy realizację całej trasy - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jednak i tak mówimy o odległym terminie. Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone pierwsze przetargi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to cała droga ekspresowa S6 będzie gotowa w 2025 roku.

Zobacz wideo Śląsk. Brawura motocyklisty doprowadziła do wywrotki na drodze szybkiego ruchu

Zanim dojdzie do ogłoszenia nowych przetargów, oficjalnie muszą zostać anulowane poprzednie, ogłoszone jesienią 2015 roku. Wiąże się to nie tylko z finansowaniem inwestycji, ale również formułą przetargu. Poprzednie przetargi były dwuetapowe, ograniczone, gdzie w pierwszym etapie przeprowadzano prekwalifikację wykonawców. Nowe przetargi, tak jak wszystkie ogłaszane obecnie na nowych zasadach, będą postępowaniami jednoetapowymi. W 2019 roku oficjalnie unieważniono przetarg na odcinek Koszalin - Słupsk, a teraz na Słupsk - Lębork.