Jak idą prace na Południowej Obwodnicy Warszawy? Sprawdzamy ursynowski odcinek trasy S2

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy nadal się opóźnia. Aktualne informacje mówią, że poczekamy na nią do 2021 roku. Jaki jest stan zaawansowania prac?

Lada moment zniknie wykop, w którym kryje się tunelowy odcinek przyszłej drogi ekspresowej S2. Zasypywane są kolejne segmenty stropu dzięki czemu przywracany jest istniejący wcześniej układ ulic i parkingów. Kierowcy korzystają już z nowego fragmentu jezdni ul. Płaskowickiej, Stryjeńskich i Braci Wagów.

Tunel na wykończeniu

Wykonawca przekopał się już przez całą długość tunelu. W płycie stropowej do zabetonowania pozostały tylko niewielkie otwory technologiczne (6 z 11), które wykorzystywano do wydobywania ziemi spod stropu. Płyta denna, którą zaprojektowano na ok. 1/2 długości tunelu, została wykonana w 55 proc., a w kolejnych 20 proc. zazbrojona. Trwają prace związane ze zbrojeniem pozostałej części. Wykonano też cały strop pośredni w najgłębszej części tunelu, na długości ok. 600 metrów. Całkowita długość tunelu to 2,3 km.

Tunel stanowi połowę z 4,6 km pierwszego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S2 przebiegającego przez dzielnicę Ursynów. Na pozostałej części trasy trwają prace związane z układaniem kolejnych warstw nawierzchni drogi ekspresowej.

Zobacz wideo

Trwają także prace wykończeniowe przy obiektach inżynierskich wchodzących w skład węzła Warszawa Ursynów. Przy zachodnim portalu tunelu powstają również budynki przyszłego Centrum Zarządzania Tunelem, stacja wentylatorowa zachodnia i stacja transformatorowa, a przy portalu wschodnim – stacja wentylatorowa wschodnia/stacja transformatorowa. Zaawansowanie rzeczowe na tym odcinku to blisko 80 proc.

Węzeł Puławska

Trwają prace związane z połączeniem istniejącej S2 z nowo budowanym odcinkiem. Z końcem czerwca wprowadzony został pierwszy etap zmian w organizacji ruchu na węźle Puławska. Zamknięta została północna część zawrotki w ciągu S2. Od strony południowej wykonawca prowadzi prace związane z rozbiórką starej konstrukcji drogi.

Trasa S2, Południowa Obwodnica Warszawy, tunelTrasa S2, Południowa Obwodnica Warszawy, tunel GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.