Nowa obwodnica w województwie zachodniopomorskim już otwarta. Kierowcy ominą Węgorzyno

Obwodnicę Węgorzyna oddano do ruchu 23 czerwca, czyli aż 4 miesiące przed terminem. To jedna z kilku planowanych obwodnic w województwie zachodniopomorskim.

Kierowcy korzystają już z obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20. Inwestycja została zakończona cztery miesiące przed kontraktowym terminem. Nowa trasa całkowicie wyprowadziła ruch tranzytowy z miejscowości Węgorzyno. Kolejne obwodnice na drogach krajowych w województwie zachodniopomorskim są w realizacji i w przygotowaniu. Będą sukcesywnie powstawały w kolejnych latach w ramach Programu 100 obwodnic.

Krótszy przejazd DK20

Dotychczasowy przebieg DK20 w Węgorzynie to w znaczniej części droga z nawierzchnią z kostki kamiennej, która przebiega przez środek miejscowości. Obwodnica wyprowadziła z Węgorzyna ruch tranzytowy, co zmniejszyło uciążliwości dla mieszkańców, jak i również skróciło przebieg DK20 o około pół kilometra. Obwodnica ma jedną jezdnię o szerokości siedmiu metrów (pasy ruchu po trzy i pół metra), na jej początku i końcu powstały ronda.

Obwodnica Węgorzyna DK20Obwodnica Węgorzyna DK20 GDDKiA

Kolejna obwodnica w budowie

W sierpniu przyszłego roku planowane jest oddanie do ruchu obwodnica Myśliborza w ciągu DK26. Na trasie o długości 3,4 km kończone są roboty ziemne i jeszcze w te wakacje ruszą prace bitumiczne. Inwestycja pozwoli ominąć zabytkowe centrum Myśliborza, gdzie obecne pojazdy muszą przejeżdżać pod średniowieczną bramę obronną.

Program budowy 100 obwodnic

Kolejne obwodnice w regionie powstaną w ramach rozpisanego na lata 2020-2030 rządowego programu budowy 100 obwodnic. Będzie to dziewięć obwodnic:

  • Gryfina na DK31,
  • Szczecinka,
  • Stargardu na DK20,
  • Złocieńca na DK20,
  • Kołbaskowa na DK13,
  • Szwecji,
  • Wałcza,
  • Rusinowa,
  • Człopy na DK22.

Łączna długość tych obwodnic to 47,3 km, a szacowana wartość to ponad 1 mld zł. Spośród tych inwestycji trzy posiadają wydane decyzje środowiskowe, natomiast dla pozostałych zadań będzie konieczne wykonanie całości procesu przygotowawczego.

Jeszcze w IV kwartale tego roku zostaną ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i budowę obwodnic Gryfina i Szczecinka – będą to pierwsze inwestycje z Programu 100 obwodnic w regionie, które wejdą w fazę realizacji.

Obwodnice w województwie zachodniopomorskimObwodnice w województwie zachodniopomorskim GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.