Co musisz mieć na rowerze? Obowiązkowe wyposażenie roweru

Jeśli decydujemy się na poruszanie się rowerem po drogach publicznych, musimy zadbać o wyposażenie jednośladu. Przepisy jasno określają, co musimy mieć na rowerze, jeśli chcemy jeździć nim po ulicach.

Ciekawostką jest fakt, że przepisy nie narzucają rowerzystom obowiązku noszenia kasku ochronnego podczas jazdy. Ekwipunek samego rowerzysty nie jest w żaden sposób sprecyzowany przez prawo. Kodeks jasno określa jednak elementy, w które musi być wyposażony rower.

Każdy jednoślad poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w:

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Jeśli jeździmy rowerem tylko w dzień, nie musimy montować dodatkowego oświetlenia. Przepisy zezwalają na jazdę bez oświetlenia pozycyjnego, jeśli rowerzysta porusza się tylko za dnia. W przypadku braku któregoś z elementów obowiązkowego wyposażenia kierujący rowerem musi liczyć się z mandatem od 20 do nawet 500 złotych.

Bezpieczniej w kasku

Choć rowerzyści nie muszą jeździć w kaskach ochronnych, dla własnego bezpieczeństwa lepiej się w taki wyposażyć. Nawet podczas lekkiej stłuczki przy niedużej prędkości rowerzysta jest narażony na niebezpieczeństwo i poważne urazy. Kierowcę samochodu chroni karoseria i poduszki powietrzne, motocykliści także poruszają się po drogach w kaskach i w specjalistycznej odzieży ochronnej. Rowerzysty jednak nie chroni nic. Dlatego dla własnego dobra lepiej podróżować w kasku.

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z rowerzystą?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.