S8 z Wrocławia do Kłodzka coraz bliżej. Droga do Czech będzie znacznie szybsza i wygodniejsza

GDDKiA chce, żeby S8 połączyło Białystok nie tylko z Wrocławiem, ale także znacznie zbliżyło się do czeskiej granicy. Właśnie rozpoczęto prace nad wydłużeniem jej do Kłodzka.

Drogą ekspresową S8 możemy już pojechać od Białegostoku, przez Warszawę i Łódź (koło Piotrkowa Trybunalskiego trzeba na chwilę wjechać na A1 i znowu włączyć się w S8 na węźle Łódź Południe), a trasę zakończyć na południu Wrocławia. To jedna z najważniejszych dróg w kraju, która znacznie skróciła czas przejazdu, a także pozwoliła wyprowadzić ruch z miast. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że planuje wydłużyć S8 o kolejne 80 km. Ekspresówka ma połączyć Wrocław z Kłodzkiem. Do granicy z Czechami pozostanie już dosłownie rzut beretem. Planowany przebieg S8 obrazuje poniższa mapa:

Aktualna mapa S8Aktualna mapa S8 bbialecka

Swoje prace kończy Komisja Oceny Projektów Inwestycyjnych. Oceniała ona zaproponowane rozwiązania, które zostały poddane analizie wielokryterialnej pod względem społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i technicznym. Złożenie wniosków do RDOŚ o wydanie decyzji środowiskowych dla wszystkich trzech odcinków planowane jest w lipcu i na początku sierpnia 2020 r. Planowaną budowę podzielono na trzy odcinki:

  • Kłodzko – Ząbkowice.
  • Ząbkowice – Łagiewniki.
  • Łagiewniki – Wrocław (Magnice).

GDDKiA twierdzi, że podział 80-kilometrowej drogi na krótsze odcinki sprawi, że przygotowanie, wybór wykonawców, a następnie realizacja będą przebiegały sprawniej.

S8 do Kłodzka (plan)S8 do Kłodzka (plan) fot. GDDKiA

W czasie procedury uzyskiwania decyzji środowiskowych mają się odbywać konsultacje społeczne. Przypomnijmy, początkowo droga miała zostać rozbudowana do parametrów drogi głównej przyspieszonej (GP) o przekroju 2x2 na odcinkach o największym natężeniu, a na pozostałym odcinku 2+1. Miały powstać skrzyżowania jednopoziomowe z sygnalizacją świetlną, ronda oraz przejścia dla pieszych. Jednak później zdecydowano, że uda się wybudować w tym miejscu drogę ekspresową 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasami awaryjnymi), z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami oraz Miejscami Obsługi Podróżnych. 

Kiedy pojedziemy S8 do Kłodzka? Tego jeszcze nie wiemy, ale fakt, że wreszcie zaczyna się coś dziać napawają optymistycznie.

Zobacz wideo S8 we Wrocławiu. Przekroczył prędkość o 108 km/h, dobrze o tym wiedząc
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.