Powstanie kolejny fragment trasy S16. Już za trzy lata pojedziemy nowym odcinkiem

Podpisano umowę na realizację kolejnego fragmentu trasy S16. Już za trzy lata kierowcy pojadą nowym fragmentem na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo.

Już za trzy lata kierowcy pojadą nowym fragmentem trasy S16 na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo. To już kolejny etap rozbudowy drogi ekspresowej S16. Nowy odcinek będzie miał długość około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Zobacz wideo

Nowa droga będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe. Przewiduje się również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt oraz budowę ekranów akustycznych.

Droga ekspresowa S16Droga ekspresowa S16 GDDKiA

Główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur

"Szesnastka" to główny szlak komunikacyjny mazurskiego regionu. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego. W przyszłości S16, wraz z układem dróg S10, S5, S7, S51 i S61 stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód - zachód.

Dalsze plany

W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy drogi S16, czyli odcinka Mrągowo - Orzysz - Ełk. Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem a Ełkiem, a dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Realizacja zadania planowana jest na lata 2020-2023.

S16 Borki Wielkie - MrągowoS16 Borki Wielkie - Mrągowo GDDKiA