Uciekniemy z szarego końca Europy? 500 mln zł na przebudowę dróg krajowych

Sieć polskich dróg szybkiego ruchu jest jedną z nowocześniejszych w Europie, ale drogi krajowe to zupełnie inna bajka. Minister Infrastruktury zapowiedział właśnie spore inwestycje - wydanych ma być 500 mln zł na dziewięć inwestycji.

500 mln zł na przebudowę dróg krajowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała właśnie o zatwierdzeniu realizacji dziewięciu ważnych inwestycji na polskich drogach krajowych. W sumie przebudowa ma pochłonąć 500 mln zł. Powody do zadowolenia mają kierowcy w całym kraju, bo roboty planowane są w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, lubuskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim, śląskim i warmińsko–mazurskim.

Głównym zadaniem drogowców będzie rozbudowa wybranych odcinków dróg, wzmocnienie i naprawa nawierzchni oraz poprawa odwodnienia. Jednak chyba najważniejszym punktem jest "poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego". Na drogach krajowych mają zostać przebudowane skrzyżowania, zbudowane nowe chodniki, postawiona sygnalizacja świetlna, przejścia dla pieszych zostaną lepiej oświetlone, a także ograniczony ma być hałas generowany przez auta.

Polskie drogi na szarym końcu w Unii Europejskiej

O tym, że polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie informowaliśmy już nie raz (choćby tutaj: Niebezpiecznie jak na polskiej drodze. Wyniki EDWARD-a szokują, ale to żadna nowość), więc fakt, że to właśnie poprawa bezpieczeństwa jest priorytetem w tych inwestycjach to bardzo dobra informacja. Cieszy też, że naprawiana będzie nawierzchnia. Z raportu Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że pod względem jakości nawierzchni polskie drogi uplasowały się na 20. miejscu w Unii Europejskiej. Na zły stan nawierzchni polskich dróg zwracają uwagę także krajowe raporty. Zwłaszcza ten GDDKiA, w którym mogliśmy przeczytać, że aż 37 proc. dróg w Polsce znajduje się w niezadowalającym lub złym stanie. Stan 14 proc. określono jako krytyczny.

Gdzie dokładnie planowana jest przebudowa dróg krajowych?

Poniżej zamieszczamy opublikowaną przez GDDKiA i Ministerstwo Infrastruktury dokładną mapę, a poniżej znajdziecie szczegóły inwestycji, które zostały skierowane do realizacji.

500 mln zł na przebudowę dróg krajowych500 mln zł na przebudowę dróg krajowych fot. Ministerstwo Infrastruktury

Województwo dolnośląskie

 • Budowa zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż AOW A8 dla posesji przy ul. Melioranckiej 52 we Wrocławiu.
  Budowa ekranu akustycznego o długości 485 m i wysokości 7 m, w celu ograniczenia oddziaływania akustycznego autostrady A8 w rejonie posesji zlokalizowanych przy ul. Melioranckiej we Wrocławiu.
  Realizacja: 2020 r.
 • Budowa zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż AOW A8 dla posesji przy ul. Żernickiej 152 i 154 we Wrocławiu
  Budowa ekranu akustycznego o łącznej długości ok. 750 m i wysokości 6 m w celu ograniczenia oddziaływania akustycznego A8 w rejonie posesji zlokalizowanych we Wrocławiu przy ul. Żernickiej.
  Realizacja: lata 2020-2021.

Województwo mazowieckie

 • Budowa ekranów akustycznych w ciągu DK 61 na odcinku od ul. Głównej w m. Stasi Las do skrzyżowania z ul. Karolińską w Serocku
  Ekrany o łącznej długości 90 m po lewej stronie drogi krajowej nr 61.
  Realizacja: 2021 r.
 • Rozbudowa DK 79 na odc. Magnuszew – Ryczywół
  Zadanie obejmuje podniesienie nośności nawierzchni DK79 do 11,5 t/oś. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę skrzyżowań, budowę/przebudowę zatok autobusowych, chodników, ciągów pieszo–rowerowych, budowę dróg do obsługi terenów przyległych, systemu odwodnienia oraz oznakowania i urządzeń BRD.
  Realizacja: lata 2023-2025.

Województwo lubuskie

 • Rozbudowa DK 27 na odc. Żary – Nowogród Bobrzański
  Podniesienie nośności nawierzchni DK27 do 11,5 t/oś oraz budowę obwodnicy m. Bieniów. W ramach zadania wykonana zostanie również m.in. przebudowa skrzyżowań, rozbudowa zatok autobusowych, budowa wiaduktu, kanału technologicznego oraz ścieżki rowerowej.
  Realizacja: lata 2024-2029.

Województwo zachodniopomorskie

 • Budowa kanalizacji deszczowej w ciągu drogi krajowej nr 22 w m. Strączno
  Budowa kanalizacji deszczowej w ciągu drogi krajowej nr 22 na odcinku 1,05 km.
  Realizacja: 2020 r.

Województwo świętokrzyskie

 • Rozbudowa drogi krajowej nr 79 na odcinku Ożarów – Sobótka
  Zadanie obejmuje podniesienie nośności nawierzchni DK79 do 11,5 t/oś, dobudowę opasek zewnętrznych 2x0,5 m, przebudowę przepustów pod drogą główną, przebudowę zatok i chodników, uzupełnienie brakujących chodników, przebudowę skrzyżowania z drogą kolejową (wiadukt).
  Realizacja: lata 2023-2025.

Województwo śląskie

 • Budowa zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż DK1 w Pszczynie w rejonie ul. Żeglarskiej
  Ekrany akustyczne o długości około 700 m i wysokości około 5,5 m oraz przebudowę ul. Żeglarskiej o długości około 500 m.
  Realizacja: lata 2020-2021.

Województwo warmińsko-mazurskie

 • Rozbudowa drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental
  Podniesienie nośności nawierzchni DK15 do 11,5 t/oś, przebudowę skrzyżowania na rondo w km 346+300, likwidację skrzyżowania z drogą powiatową nr 1214N, budowę korpusu drogowego o przekroju jednojezdniowym 1x2, odtworzenie istniejących zatok autobusowych w innej lokalizacji wraz z peronami i dojściami oraz budowę chodników, przejść dla pieszych, oświetlenia drogowego przeznaczonego dla przejść dla pieszych.
  Realizacja: lata 2022-2023.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.