Powstaje kolejny fragment Via Carpatia. W 2022 r. dojedziemy z Rzeszowa do Warszawy w mniej niż 3 godziny

Zakończył się przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica o długości 10,3 km. Prace potrwają do 2025 roku, ale już w 2022 z Rzeszowa do Warszawy dojedziemy samochodem w niecałe trzy godziny.

Odcinek od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy realizowany będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Oznacza to, że wykonawca zadania będzie miał możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w Koncepcji Programowej. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie m.in. tunelu o długości ok. 2 km, pięciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19 oraz trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19. W ramach umowy wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebieg S19 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska 6 listopada 2015 r. wydał decyzję środowiskową.

S19 Rzeszów - Babica, Via CarpatiaS19 Rzeszów - Babica, Via Carpatia GDDKiA

Komfort i bezpieczeństwo

Dzięki budowie S19 ruch tranzytowy w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 19 zostanie wyprowadzony z centrum miejscowości. Nowa trasa skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Via Carpatia - S19 w woj. podkarpackim

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od w. Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy jest częścią dużego zadania jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia. Obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu.

Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo 169 km długości. Stan realizacji S19 przedstawia się następująco:

  • 30,2 km - oddane do ruchu od w. Sokołów Młp. do w. Rzeszów Płd.
  • 54,2 km - w realizacji systemem projektuj-buduj
  • 85,2 km - w przygotowaniu (realizacja Koncepcji Programowej)

S19, droga ekspresowaS19, droga ekspresowa GDDKiA

W 2022 roku Rzeszów zyska połączenie drogą ekspresową S19 nie tylko z Lublinem, ale również z Warszawą za sprawą S17. Tym samym stolica woj. podkarpackiego zyska nowe, bezpieczne połączenie drogowe ze stolicą Polski. Trasę o długości ok. 300 km łączącą przedmieścia Rzeszowa i Warszawy, pokonamy samochodem osobowym w czasie poniżej trzech godzin. Trasa przez Lublin zastąpi dotychczasowy szlak prowadzący przez Radom, Opatów i Kolbuszową, czyli drogę krajową nr 9.

S19 Rzeszów - Babica, Via CarpatiaS19 Rzeszów - Babica, Via Carpatia GDDKiA

Zobacz wideo

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.