Umowy na dzierżawę terenu dotyczą 17 Miejscach Obsługi Podróżnych klasy I (MOP) zlokalizowanych przy autostradach A1, A2, oraz A4. W wyznaczonych punktach mają powstać ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Umowy zawarte z firmą Ekoenergetyka Polska Sp. z.o.o. oraz konsorcjum firm Greenway Polska Sp. z o.o. i GreenWay Infrastrukture s.r.o. dotyczą następujących MOP-ów:
Umowy zawarte są na okres 10 lat, w ciągu których GDDKiA będzie pobierało czynsz od dzierżawców. W ciągu 12 miesięcy od odbioru terenu dzierżawy, wybudują oni stacje ładowania pojazdów elektrycznych, składające się z dwóch punktów ładowania. W sytuacji kiedy dzierżawca stwierdzi wzrost zainteresowania usługą, umowa przewiduje możliwość rozbudowy stacji.
Samochody elektryczne doskonale sprawują się w mieście, ale ze względu na ograniczony zasięg i długi czas ładowania, nie sprawdzają się przy dalszych podróżach. Jednak tzw. szybkie ładowarki umożliwiają naładowanie baterii od zera do 80 proc. w około 40 minut. Taki dłuższy postój na autostradzie pozwoli kierowcy zregenerować siły i odpocząć, a auto przygotować do dalszej drogi. Rozbudowa sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych ma się przełożyć na większe zainteresowanie takimi autami, a także rozwój paliw alternatywnych.