Rząd zmniejsza restrykcje - nowe przepisy od 18 maja. Co się zmieni dla kierowców?

18 maja rząd planuje zmniejszenie wielu restrykcji, w tym także tych dotyczących kierowców. Nadal będą obowiązywały pewne zasady, ale dużo mniej rygorystyczne niż do tej pory.

Już od pewnego czasu możemy swobodnie przemieszczać się samochodem, bez podania konkretnej przyczyny. W grę zatem wchodzą nawet przejażdżki dla przyjemności. Początkowy spokój na drogach już ustępuje miejsca korkom i sporemu natężeniu ruchu. Nie bez powodu - samochód jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym środkiem transportu. Osoby, które nie posiadają własnego auta często korzystaj z usług carsharingu.

Jeżdżąc samochodem trzeba pamiętać o aktualnych zasadach:

 • nie ma limitu pasażerów, którzy mogą podróżować samochodem osobowym;
 • podróżując samemu, z osobą, z którą mieszkamy lub z dzieckiem do 4. roku życia, nie mamy obowiązku zakrywania ust i nosa;
 • podróżując z osobami, z którymi nie współdzielimy gospodarstwa domowego musimy zasłaniać usta i nos;
 • obowiązek zasłaniania ust i nosa nie obowiązuje osób, które mają problem z oddychaniem, dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą samodzielnie założyć lub zdjąć maseczki.
Zobacz wideo

Komunikacja miejska

Gołym okiem widać, że zainteresowanie transportem publicznym w ciągu ostatnich dwóch miesięcy drastycznie spadło. Jednak nadal wiele osób jest zmuszonych korzystać z komunikacji miejskiej. Tam również panują określone zasady.

Zasady w środkach komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego:

 • wszyscy pasażerowie (z wyjątkiem dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą tego robić ze względów zdrowotnych) mają obowiązek zakrywania ust i nosa;
 • limit pasażerów podróżujących danym środkiem transportu jest określany przez zarządcę danego środka transportu.

Limit pasażerów w komunikacji publicznej wynosi:

 • tyle, ile połowa miejsc siedzących;
 • tyle, ile 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących; w dalszym ciągu jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać pusta.

Zarządca sam ustala limit pasażerów w danym środku transportu - czy będzie to połowa miejsc siedzących, czy 30 proc. wszystkich miejsc, ale przy założeniu że tylko połowa siedzących jest zajęta.

Transport prywatny - pojazdy do przewożenia powyżej dziewięciu osób

Korzystając z usług prywatnych przewoźników (autokary, busy itp.) należy pamiętać o:

 • obowiązku zakrywania ust i nosa (nie dotyczy osób, które mają problem z oddychaniem, dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą samodzielnie założyć lub zdjąć maseczki);
 • limicie pasażerów, czyli połowie miejsc siedzących.

Motocykl, skuter

Cieplejsze dni sprzyjają wyprowadzaniem z garaży jednośladów. To dobra alternatywa, zwłaszcza dla komunikacji zbiorowej. Jednak nawet poruszając się na dwóch kolach trzeba pamiętać o kilku zasadach:

 • nie trzeba zasłaniać ust i nosa pod warunkiem, że kierowca/pasażer posiadają kask integralny/szczękowy,
 • w przypadku kasków otwartych, należy zakryć usta i nos (np. kominiarką);
 • po zdjęciu kasku należy zakryć usta i nos.

Rower

Coraz większą popularność w ostatnich tygodniach zdobywają rowery. Pogoda sprzyja, a i odrobina ruchu po tygodniach siedzenia w czterech ścianach nikomu raczej nie zaszkodzi. Decydując się na przemieszczanie się rowerem, należy pamiętać o:

 • możemy już korzystać z rowerów miejskich,
 • zakrywaniu ust i nosa (z wyjątkiem dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą tego robić ze względów zdrowotnych), wyjątkiem jest również jazda przez las;
 • utrzymaniu dwumetrowego dystansu od innych rowerzystów lub pieszych.

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (125)
Rząd zmniejsza restrykcje - nowe przepisy od 18 maja. Co się zmieni dla kierowców?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Tedi

  Oceniono 135 razy 79

  Używanie maseczek dla rowerzystów, uważam za kompletna bzdurę!!! Maseczki powodują kłopoty z oddychaniem. Podczas jazdy rowerem zapotrzebowanie na powietrze dla rowerzysty wzrasta. Teraz dylemat: jestem zdrowy, nie mam objawów korona wirusa, ale mogę poruszać się na rowerze po więziennej sesji w domu i co mi pomoże taka terapia, gdy padnę z braku powietrza? Bo jakiś mędrzec tak wymyślił. W cholerę z takim, głupim przepisem i takimi głupkami co to wymyślają. Najlepiej, to cały naród, oprócz decydentów zniewolić i zamknąć ich w domach. A co za różnica na co ja umrę czy na wirusa, czy z braku ruchu i powietrza. W końcu dojdzie do tego, że naród zrozumie do czego dąży władza i powstanie z kolan!!! i zaczniemy żyć jak ludzie.

 • Gość: Jak

  Oceniono 61 razy 53

  Rząd zmniejsza restrykcje, ludzie i tak większości tych restrykcji nie przestrzegali,przestrzegali tylko tam gdzie była realna groźba kary, już połowa ludzi w sklepach nie nosi rękawiczek, maseczki tylko na ustach a nos odsłonięty, a rowerzysta jadący ze wsi do miasta poza terenem zabudowanym ma zakładać maseczkę?

 • Gość: gość

  Oceniono 54 razy 52

  Mam wrażenie chaosu w zarządzeniach. Ograniczenia, które w niczym nie pomagają - tak było z zakazem wejścia do lasu, teraz maski na pustej drodze czy na rowerze, Oczywiste jest, że tego nikt nie będzie przestrzegał, Popatrzcie na zarządzeni w innych krajach: Niemcy, Czechy czy Włochy - wszędzie widać sens a u nas: coś zróbmy, żeby było widać że robimy. Kto jest pomysłodawcą ? Na pewno nie zespół ekspertów od epidemii i wirusów. Chociaż raz powiedzcie,że ruch na świeżym powietrzu jest korzystny dla zdrowia a bieganie w masce jest niemożliwe. Niechby to było jawne: kto wymyśla te zarządzenia

 • loganty

  Oceniono 32 razy 32

  Alternatywą są maseczki firmy Szumowscy i Spółka zakładane na kółka...

 • Gość: Juk

  Oceniono 65 razy 31

  Ludzie! Czy już was całkiem do tego stopnia oglupili że nie macie własnego rozumu? Już w kraju jest coraz więcej osób uskrzajacych się na problemy z układem oddechowym z powodu tych maseczek! A służba zdrowia co? Jest zajęta czekaniem naco? Prawie puste szpitale! Nieleczy się ludzi! Bo szok, bo koronawirus. Zachoruj dziś jeden z drugim, niech złapie zawał! Można dziś umrzeć nato . To jest realne....a chory obowiązek noszenia maseczek pewnien być jak najszybciej zniesiony. Bo coraz mniej osób się do tego stosuje. Ludzie widzą że coś tu NIEGRA z tym to ściema.

 • 1p.3.15

  Oceniono 28 razy 28

  Ludzkie pany.

 • konfuziussagt

  Oceniono 30 razy 22

  Bodajze jestesmy jedynym krajem w cywilizowanej Europie,
  ktory wprowadza takie drastyczne i kretynskie restrykcje i ograniczenia.
  Ruch na swiezym powietrzu BEZ MASKI to samo zdrowie.
  Maska w wolnej przestrzeni nie ma zadnego wplywu
  na rozprzestrzenianie sie wirusa, szkodzi zdrowiu
  i STANOWI SZYKANE PiS-NIERZADU wobec spoleczenstwa,,
  dla odwrocenia uwagi od NIEUDOLNOSCI rezymu w zwalczania epidemii.
  Woleli wydac miliardy na dywersje i propagande
  oraz aparat represji niz na opieke zdrowotna!!!

  Do tego doprowadzaja do ruiny sluzbe zdrowia, cale obszary gospodarki i ludzi.
  (Niedostateczne ilosci testow, srodkow sanitarnych, bezzasadne ograniczenia,
  masowe kwarantanny, zamkniecie granic, policyjna nagonka z drakonskimi karami itp.)
  Jedyne czym powaznie sie zajeli to SZWINDEL WYBORCZY
  i roz PiS dziel RP!!!

  Konsekwencje nie dadza na siebie dlugo czekac!!!

 • Gość: Takbedzie

  Oceniono 51 razy 21

  Wymyślona zaraża ustąpi a ten psychiczny rząd nadal będzie nas okradał z naszych praw i z naszej wolności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX