Rząd zmniejsza restrykcje - nowe przepisy od 18 maja. Co się zmieni dla kierowców?
Rząd zmniejsza restrykcje - nowe przepisy od 18 maja. Co się zmieni dla kierowców?
REKLAMA
Zuzanna Krzyczkowska
18 maja rząd planuje zmniejszenie wielu restrykcji, w tym także tych dotyczących kierowców. Nadal będą obowiązywały pewne zasady, ale dużo mniej rygorystyczne niż do tej pory.
fot. pexels
REKLAMA
REKLAMA
Już od pewnego czasu możemy swobodnie przemieszczać się samochodem, bez podania konkretnej przyczyny. W grę zatem wchodzą nawet przejażdżki dla przyjemności. Początkowy spokój na drogach już ustępuje miejsca korkom i sporemu natężeniu ruchu. Nie bez powodu - samochód jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym środkiem transportu. Osoby, które nie posiadają własnego auta często korzystaj z usług carsharingu.
REKLAMA
Jeżdżąc samochodem trzeba pamiętać o aktualnych zasadach:
nie ma limitu pasażerów, którzy mogą podróżować samochodem osobowym;
podróżując samemu, z osobą, z którą mieszkamy lub z dzieckiem do 4. roku życia, nie mamy obowiązku zakrywania ust i nosa;
podróżując z osobami, z którymi nie współdzielimy gospodarstwa domowego musimy zasłaniać usta i nos;
obowiązek zasłaniania ust i nosa nie obowiązuje osób, które mają problem z oddychaniem, dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą samodzielnie założyć lub zdjąć maseczki.
Zobacz wideo
Komunikacja miejska
Gołym okiem widać, że zainteresowanie transportem publicznym w ciągu ostatnich dwóch miesięcy drastycznie spadło. Jednak nadal wiele osób jest zmuszonych korzystać z komunikacji miejskiej. Tam również panują określone zasady.
Zasady w środkach komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego:
wszyscy pasażerowie (z wyjątkiem dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą tego robić ze względów zdrowotnych) mają obowiązek zakrywania ust i nosa;
limit pasażerów podróżujących danym środkiem transportu jest określany przez zarządcę danego środka transportu.
Limit pasażerów w komunikacji publicznej wynosi:
tyle, ile połowa miejsc siedzących;
tyle, ile 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących; w dalszym ciągu jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać pusta.
Zarządca sam ustala limit pasażerów w danym środku transportu - czy będzie to połowa miejsc siedzących, czy 30 proc. wszystkich miejsc, ale przy założeniu że tylko połowa siedzących jest zajęta.
Transport prywatny - pojazdy do przewożenia powyżej dziewięciu osób
Korzystając z usług prywatnych przewoźników (autokary, busy itp.) należy pamiętać o:
obowiązku zakrywania ust i nosa (nie dotyczy osób, które mają problem z oddychaniem, dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą samodzielnie założyć lub zdjąć maseczki);
limicie pasażerów, czyli połowie miejsc siedzących.
Motocykl, skuter
Cieplejsze dni sprzyjają wyprowadzaniem z garaży jednośladów. To dobra alternatywa, zwłaszcza dla komunikacji zbiorowej. Jednak nawet poruszając się na dwóch kolach trzeba pamiętać o kilku zasadach:
nie trzeba zasłaniać ust i nosa pod warunkiem, że kierowca/pasażer posiadają kask integralny/szczękowy,
w przypadku kasków otwartych, należy zakryć usta i nos (np. kominiarką);
po zdjęciu kasku należy zakryć usta i nos.
Rower
Coraz większą popularność w ostatnich tygodniach zdobywają rowery. Pogoda sprzyja, a i odrobina ruchu po tygodniach siedzenia w czterech ścianach nikomu raczej nie zaszkodzi. Decydując się na przemieszczanie się rowerem, należy pamiętać o:
możemy już korzystać z rowerów miejskich,
zakrywaniu ust i nosa (z wyjątkiem dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą tego robić ze względów zdrowotnych), wyjątkiem jest również jazda przez las;
utrzymaniu dwumetrowego dystansu od innych rowerzystów lub pieszych.