Żółty pył nie pochodzi znad Sahary. Jak się go pozbyć, żeby nie zniszczyć lakieru?

Żółty pył, który teraz tak często osiada na naszych samochodach, nie jest tzw. pyłem saharyjskim, przed którym ostrzegaliśmy w zeszłym roku. To pyłki sosny i świerku. Jak pozbyć się pyłu, by nie porysować karoserii?

Żółty pył na samochodach - co to jest?

Żółty pył na samochodach pojawia się zwykle na przełomie kwietnia i maja. W tym roku możemy go zaobserwować w ostatnich dniach. W tym okresie zaczynają pylić sosny i świerki. Żółty pył pojawia się na samochodach, parapetach i w wietrzonych pomieszczeniach. Na szczęście dla alergików nie ma on właściwości uczulających, ale może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa i spojówek. Żółty pył nie ma nic wspólnego z pyłem saharyjskim, o którym było bardzo głośno w zeszłym roku. W przeciwieństwie do żółtego pyłu pył saharyjski może być groźny dla samochodowych lakierów.

Pył saharyjski nad Polską

Pył saharyjski ma pomarańczową barwę. Zwykle swoją wędrówkę kończy w południowych częściach Europy, ale w 2019 r. miał doskonałe warunki - silny wiatr i brak opadów - do dłuższych wędrówek. Dlatego pojawił się i u nas. W przeciwieństwie do żółtego pyłu iglaków pył saharyjski może spowodować poważne zarysowania karoserii - w jego składzie znajduje się m.in. kwarc.

Jak pozbyć się pyłu z samochodu?

Najbezpieczniej skorzystać z myjki wysokociśnieniowej. Najpierw opłucz karoserię czystą wodą, zachowując większą niż zazwyczaj odległość pomiędzy lancą a samochodem. Zrób to dokładnie. Po czystej wodzie użyj szamponu, a na koniec dokładnie zabezpiecz karoserię (funkcja wosk) - to spowolni osadzanie się kolejnych warstw pyłu.

Żółty pył nie jest tak groźny dla lakieru jak pył saharyjski, ale i tak nie powinno się go ścierać ręką, szmatką lub gąbką - zawsze ryzykujemy wtedy, że porysujemy lakier. Wielu ekspertów odradza też wizyty na myjniach automatycznych. Pamiętajcie, pyłu z samochodu najlepiej pozbyć się wodą.

Zobacz wideo Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.