Żółty pył nie pochodzi znad Sahary. Jak się go pozbyć, żeby nie zniszczyć lakieru?

Żółty pył, który teraz tak często osiada na naszych samochodach, nie jest tzw. pyłem saharyjskim, przed którym ostrzegaliśmy w zeszłym roku. To pyłki sosny i świerku. Jak pozbyć się pyłu, by nie porysować karoserii?

Żółty pył na samochodach - co to jest?

Żółty pył na samochodach pojawia się zwykle na przełomie kwietnia i maja. W tym roku możemy go zaobserwować w ostatnich dniach. W tym okresie zaczynają pylić sosny i świerki. Żółty pył pojawia się na samochodach, parapetach i w wietrzonych pomieszczeniach. Na szczęście dla alergików nie ma on właściwości uczulających, ale może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa i spojówek. Żółty pył nie ma nic wspólnego z pyłem saharyjskim, o którym było bardzo głośno w zeszłym roku. W przeciwieństwie do żółtego pyłu pył saharyjski może być groźny dla samochodowych lakierów.

Pył saharyjski nad Polską

Pył saharyjski ma pomarańczową barwę. Zwykle swoją wędrówkę kończy w południowych częściach Europy, ale w 2019 r. miał doskonałe warunki - silny wiatr i brak opadów - do dłuższych wędrówek. Dlatego pojawił się i u nas. W przeciwieństwie do żółtego pyłu iglaków pył saharyjski może spowodować poważne zarysowania karoserii - w jego składzie znajduje się m.in. kwarc.

Jak pozbyć się pyłu z samochodu?

Najbezpieczniej skorzystać z myjki wysokociśnieniowej. Najpierw opłucz karoserię czystą wodą, zachowując większą niż zazwyczaj odległość pomiędzy lancą a samochodem. Zrób to dokładnie. Po czystej wodzie użyj szamponu, a na koniec dokładnie zabezpiecz karoserię (funkcja wosk) - to spowolni osadzanie się kolejnych warstw pyłu.

Żółty pył nie jest tak groźny dla lakieru jak pył saharyjski, ale i tak nie powinno się go ścierać ręką, szmatką lub gąbką - zawsze ryzykujemy wtedy, że porysujemy lakier. Wielu ekspertów odradza też wizyty na myjniach automatycznych. Pamiętajcie, pyłu z samochodu najlepiej pozbyć się wodą.

Zobacz wideo Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]
Więcej o:
Komentarze (38)
Żółty pył na samochodach nie pochodzi znad Sahary. Jak się go pozbyć?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kkrispl

  Oceniono 32 razy 28

  Ja usuwam, delikatnie obstukując 20-kilogramowym młotkiem... taka porada dla młotków piszących te bzdety....

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 19 razy 19

  Nie usuwać, poczekać na deszcz.

 • helvetik

  Oceniono 18 razy 16

  Wy od wczoraj żyjecie, przecież co roku jest to samo. UWAGA biały pył to nie styropian z budowy, to śnieg (tzw. zamarznięta woda). Poznaj jeden prosty trik jak się go pozbyć z samochodu...

 • mustermann

  Oceniono 12 razy 12

  Ja usuwam papierem ściernym o ziarnistości 80, albo na gorąco palnikiem acetylenowo tlenowym.
  Samochód żony, w przypadku zakurzenia karoserii, wymieniamy na nowy.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 14 razy 12

  To pyłki sosny i świerku. Jak pozbyć się pyłu, by nie porysować karoserii?

  Tak, dobrze czytacie - zachodzi obawa porysowania karoserii pyłkiem roślin. Chwała bogu, że jedynie na Czerskiej.

 • rave8

  Oceniono 10 razy 10

  Jak pozbyć się pyłu z samochodu?
  Umyj samochód.
  Dziękuje za uwagę.

  Autor niech korki wyjmie z uszu bo zakłóca mu przepływ myśli. Niech je umieści w anusie najlepiej.

 • sw.stefan

  Oceniono 17 razy 9

  Ściąć wszystkie sosny i świerki, wtedy będziemy mieć prawdziwy pył znad Sahary .

 • drinexile

  Oceniono 20 razy 8

  Najlepsze są myjnie automatyczne, szybko i wygodnie. Nie wiem czemu się ludzie ekscytują mikroskopijnymi zarysowaniami od gąbek na przedmiocie, który służy do przemieszczania sie z punktu A do B i z reguły wymieniany jest co kilka lat na nowy...

 • dlugi48

  Oceniono 7 razy 7

  Czy pismaki mają coś w głowie, bo mózgu, to raczej nie mają? Dopiero się urodzili, że nie wiedzą, że co roku pylą sosny? Niedługo będą głosili sensacyjną wiadomość, że to na kałużach, to jest lód a nie szkło. Nie, to społeczeństwo musi zginąć, skoro jest tak głupie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX