Mazda szuka pomocy u japońskich banków. Potrzebuje 300 miliardów

Agencja Reuters opublikowała informację pochodzącą z anonimowego źródła w japońskiej firmie. Mazda zwróciła się z prośbą o udzielenie pożyczek w wysokości 300 miliardów jenów (2,8 mld USD) do trzech największych japońskich banków. Pieniądze mają pomóc wyjść firmie z kryzysu.

Podobno japońskie megabanki: Mitsubishi UFJ, Sumitomo Mitsui i Mizuho, mają odpowiedzieć pozytywnie, ale jeszcze oficjalnie tego nie zrobiły. Również inne instytucje zapytane o możliwość udzielenia kredytów, po ocenie kondycji finansowej koncernu, wyraziły przychylność. Wśród nich jest Development Bank of Japan, Sumitomo Mitsui Trust Holdings oraz inne podmioty, których nazw nie chciał zdradzić anonimowy informator.

Podobno część wymienionych banków już zgodziła się na zwiększenie poziomu wcześniej zaciągniętych przez Mazdę kredytów, jednak wszystkie odmówiły komentarza na ten temat portalowi informacyjnemu Nikkei Asian Review.

Produkcja aut została wstrzymana, a otwarcie nowej fabryki - przełożone

Jak wszyscy producenci samochodów, tak i Mazda musiała w marcu i kwietniu 2020 r. niemal całkowicie zatrzymać produkcję samochodów w swoich fabrykach na całym świecie. Ponadto opóźnieniu uległo otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Alabamie, zbudowanego wspólnie z koncernem Toyota.

W Huntsville mają powstawać nowe samochody kategorii crossover obu marek. Inwestycja kosztowała 1,6 miliarda dolarów, a możliwości produkcyjne fabryki zostały określone na około 300 tys. samochodów obu marek łącznie. Już wiadomo że uruchomienie produkcji opóźni się o co najmniej 5,5 miesiąca, czyli nie nastąpi przed 2021 r.

Zdaniem Nikkei bilans finansowy Mazdy nawet przed globalnym kryzysem w gospodarce nie wyglądał dobrze. Oprocentowane zadłużenie firmy wynosiło 650 miliardów jenów (ponad 6 miliardów dolarów) i przekraczało sumę aktywów firmy.

Mazda ma ogłosić swoje wyniki finansowej za 2019 r. w najbliższy czwartek - 14 maja 2020 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.