Alfa Romeo odświeża najważniejsze modele. Giulia i Stelvio Quadrifoglio już po liftingu

Alfa Romeo Giulia i Stelvio to dwa najważniejsze modele włoskiej marki. Sportowe odmiany Quadrifoglio budzą niemałe emocje i właśnie doczekały się delikatnego liftingu. Zmiany nie są rewolucyjne, ale pojawiło się kilka ciekawostek.

Zarówno Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio jak i Stelvio Quadrifoglio są napędzane tym samym silnikiem. To sześciocylindrowa w pełni aluminiowa jednostka opracowana wspólnie z zespołem Ferrari. To w zasadzie ich silnik, tylko z "uciętymi" dwoma cylindrami. Bo pod maski najmocniejszych Alf trafił motor V6 o objętości skokowej 2,9 litra, generujący moc 510 KM i potężny maksymalny moment obrotowy 600 Nm.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Za przekazanie napędu na koła (tylne w przypadku Giulii, i wszystkie w przypadku Stelvio) odpowiada system Alfa Active Torque Vectoring, wspomagany w Stelvio Quadrifoglio przez innowacyjny napęd Q4. Na pokładach nie zabrakło też aktywnego zawieszenia Alfa Active Suspension, selektora Alfa DNA Pro z trybem RACE, czy aerodynamicznego wysuwanego spoilera Alfa Active Aero splitter w Giulii. Wszystkie te systemy są koordynowane i dostosowywane w rzeczywistym czasie przez „mózg” samochodu Alfa Chassis Domain Control, który stale monitoruje parametry, pozwalając maksymalnie wykorzystać wyjątkowe osiągi Giulii i Stelvio Quadrifoglio.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Nowe systemy bezpieczeństwa i autonomiczna jazda

W Giulii i Stelvio MY20 debiutuje zestaw nowych systemów wspomagania kierowcy ADAS 2, zapewniając bardziej autonomiczną jazdę. Drugi poziom jest osiągany wtedy, kiedy samochód w określonych warunkach potrafi sam kontrolować przyspieszenie, system hamulcowy i układ kierowniczy, wykorzystując w tym celu układy elektroniczne. Główne nowoczesne systemy bezpieczeństwa zastosowane w modelach Quadrifoglio MY20 to:

 • Lane Keeping Assist - aktywny system utrzymywania pasa ruchu;
 • Active Blind Spot Assist - aktywny asystent martwego pola;
 • Active Cruise Control - aktywny tempomat;
 • Traffic Sign Recognition and Intelligent Speed Control - system rozpoznawania znaków drogowych i kontroli prędkości;
 • Traffic Jam Assist and Highway Assist - system wspomagający jazdę w korku i na autostradzie;
 • Driver Attention Assist - asystent wspomagania koncentracji.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Kolorowy zawrót głowy

Giulia i Stelvio z roku modelowego 2020 będą dostępne w nowych, unikalnych kolorach. Marka podzieliła barwy nadwozia według specyficznego, acz całkiem logicznego klucza. Istnieją cztery kategorie:

 • Competizione, z odniesieniami do sportowej tradycji marki,
 • Metal, które marka określa jako "podkreślające dynamicznego ducha",
 • Solid, czyli kolory przystępne cenowo,
 • Old Timer, jak sama nazwa wskazuje - nawiązujące do klasyki.

Na szczególną uwagę zasługuje jeden z kolorów z palety Old Timer - Montreal Green. Głęboka, metaliczna butelkowa zieleń zadebiutuje w modelach oznaczonych słynną koniczyną Quadrifoglio. Barwa ta jest hołdem dla jednej z ikon marki, Alfy Romeo Montreal, wprowadzonej na rynek 50 lat temu.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Więcej o:
Komentarze (6)
Alfa Romeo odświeża najważniejsze modele. Giulia i Stelvio Quadrifoglio już po liftingu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Zenon

  0

  "Na szczególną uwagę zasługuje jeden z kolorów z palety Old Timer - Montreal Green"
  Na uwagę zasługuje także jeden zielony kolor o nazwie Verde Visconti:-)

 • Gość: Daro

  Oceniono 1 raz -1

  A ja mam w dalekim poważaniu hybrydy i inne wyświetlacze chcę ja taką jaką jest i poczuć ten samochód a nie melexa z Japonii czy USA

 • Gość: Kuba

  Oceniono 2 razy -2

  Gulia w tym zielonym kolorze wygląda jak stara poczciwa Daewoo nexia🙂

 • Gość: Adam

  Oceniono 2 razy -2

  Szału nie ma, nadal nie mają hybrydowego napędu, świateł Full LED ani nawigacji z dużym dotykowym ekranem i asystentem gosowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX