Alfa Romeo odświeża najważniejsze modele. Giulia i Stelvio Quadrifoglio już po liftingu

Alfa Romeo Giulia i Stelvio to dwa najważniejsze modele włoskiej marki. Sportowe odmiany Quadrifoglio budzą niemałe emocje i właśnie doczekały się delikatnego liftingu. Zmiany nie są rewolucyjne, ale pojawiło się kilka ciekawostek.

Zarówno Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio jak i Stelvio Quadrifoglio są napędzane tym samym silnikiem. To sześciocylindrowa w pełni aluminiowa jednostka opracowana wspólnie z zespołem Ferrari. To w zasadzie ich silnik, tylko z "uciętymi" dwoma cylindrami. Bo pod maski najmocniejszych Alf trafił motor V6 o objętości skokowej 2,9 litra, generujący moc 510 KM i potężny maksymalny moment obrotowy 600 Nm.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Za przekazanie napędu na koła (tylne w przypadku Giulii, i wszystkie w przypadku Stelvio) odpowiada system Alfa Active Torque Vectoring, wspomagany w Stelvio Quadrifoglio przez innowacyjny napęd Q4. Na pokładach nie zabrakło też aktywnego zawieszenia Alfa Active Suspension, selektora Alfa DNA Pro z trybem RACE, czy aerodynamicznego wysuwanego spoilera Alfa Active Aero splitter w Giulii. Wszystkie te systemy są koordynowane i dostosowywane w rzeczywistym czasie przez „mózg” samochodu Alfa Chassis Domain Control, który stale monitoruje parametry, pozwalając maksymalnie wykorzystać wyjątkowe osiągi Giulii i Stelvio Quadrifoglio.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Nowe systemy bezpieczeństwa i autonomiczna jazda

W Giulii i Stelvio MY20 debiutuje zestaw nowych systemów wspomagania kierowcy ADAS 2, zapewniając bardziej autonomiczną jazdę. Drugi poziom jest osiągany wtedy, kiedy samochód w określonych warunkach potrafi sam kontrolować przyspieszenie, system hamulcowy i układ kierowniczy, wykorzystując w tym celu układy elektroniczne. Główne nowoczesne systemy bezpieczeństwa zastosowane w modelach Quadrifoglio MY20 to:

  • Lane Keeping Assist - aktywny system utrzymywania pasa ruchu;
  • Active Blind Spot Assist - aktywny asystent martwego pola;
  • Active Cruise Control - aktywny tempomat;
  • Traffic Sign Recognition and Intelligent Speed Control - system rozpoznawania znaków drogowych i kontroli prędkości;
  • Traffic Jam Assist and Highway Assist - system wspomagający jazdę w korku i na autostradzie;
  • Driver Attention Assist - asystent wspomagania koncentracji.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Kolorowy zawrót głowy

Giulia i Stelvio z roku modelowego 2020 będą dostępne w nowych, unikalnych kolorach. Marka podzieliła barwy nadwozia według specyficznego, acz całkiem logicznego klucza. Istnieją cztery kategorie:

  • Competizione, z odniesieniami do sportowej tradycji marki,
  • Metal, które marka określa jako "podkreślające dynamicznego ducha",
  • Solid, czyli kolory przystępne cenowo,
  • Old Timer, jak sama nazwa wskazuje - nawiązujące do klasyki.

Na szczególną uwagę zasługuje jeden z kolorów z palety Old Timer - Montreal Green. Głęboka, metaliczna butelkowa zieleń zadebiutuje w modelach oznaczonych słynną koniczyną Quadrifoglio. Barwa ta jest hołdem dla jednej z ikon marki, Alfy Romeo Montreal, wprowadzonej na rynek 50 lat temu.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio 2020 Alfa Romeo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.