Od środy można korzystać z rowerów miejskich. Operatorzy przywracają systemy w całym kraju

Rowery miejskie w całej Polsce wracają na ulice. Od środy można je już wypożyczać. Operatorzy deklarują, że przywrócona została pełna funkcjonalność systemów.

W związku z wydarzeniami w Polsce rząd postanowił zablokować od 1 kwietnia możliwość wypożyczania rowerów miejskich w całym kraju. Obostrzenia obowiązywały do 5 maja. Teraz, po ponad miesiącu wyłączenia systemy wypożyczania jednośladów zostały przywrócone w całym kraju.

Od 6 maja możemy wypożyczyć rower na minuty

Zgodnie z prawem od 6 maja mamy już prawo korzystać z miejskich systemów rowerowych w kraju. Tym samym zdecydowana większość miast wznowiła możliwość wypożyczania jednośladów o północy z wtorku na środę.

Jak deklaruje Nextbike (największy operator w Polsce) działające systemy rowerów miejskich znajdziemy już w: Ciechanowie, Częstochowie, Grodzisku Mazowieckim, Kaliszu, Katowicach, Kołobrzegu, Komornikach, Koninie, Koszalinie, Legnicy, Lublinie i Świdniku, Luboniu, Markach, Piasecznie, Poznaniu, Pruszkowie, Siemianowicach Śląskich, Szamotułach, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Łodzi, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli oraz w Zgierzu. 

Firma deklaruje, że w przypadku nielicznych miast, data udostępnienia pojazdów została nieco przesunięta. Od 7 maja rowery będą dostępne w Ostrów Wielkopolskim, od 8 maja w Płocku i Żyrardówie, od 9 maja w Tychach, Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, od 15 maja w Otwocku, a dopiero od 1 czerwca w Kędzierzynie-Koźlu.

W wielu miastach było to (lub będzie) już drugie otwarcie miejskich wypożyczalni w tym roku. Dla przykładu w Warszawie system Veturilo dostępny był od 1 marca i działał przez dokładnie miesiąc. Stołeczny system potwierdza teraz ponowne otwarcie, ale zachęca do zachowania ostrożności i właściwej higieny podczas korzystania z jednośladów. Zalecane jest m.in. noszenie rękawiczek podczas jazdy.

Zwolennicy miejskich rowerów cieszą się, bo odblokowany dostęp do nich pozwoli na częściowe ograniczenie liczby osób korzystających z komunikacji miejskiej. Co ciekawe, rządowe restrykcje nie dotyczyły prywatnych systemów wynajmu hulajnóg elektrycznych na minuty. Część wypożyczalni wznowiła działalność (np. w Warszawie) już w połowie kwietnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.