Mandat za używanie telefonu na przejściu dla pieszych? Jest taki pomysł

Za dwa miesiące mają zostać wprowadzone nowe przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych przed wejściem na przejście. Jednak na przejściach dochodzi do najgroźniejszych wypadków z udziałem pieszych, a przyznanie im bezwzględnego pierwszeństwa może mieć opłakane skutki. Ministerstwo Sprawiedliwości wpadło na pomysł, jak wymusić na pieszych pełne skupienie podczas przechodzenia przez jezdnię - zabronić używania komórek.

Roztargnienie i brak uważności - to najczęstsze przyczyny wtargnięcia pieszego pod koła jadącego pojazdu. Choć pieszy ma pierwszeństwo, samochód ważący 1,5 tony potrzebuje co najmniej kilkunastu metrów, aby się zatrzymać. Dlatego tak często dochodzi do potrąceń - kierowca nie jest w stanie zmienić praw fizyki. Nawet jeśli jedzie zgodnie z przepisami - nie stanie w miejscu. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku tramwajów - droga hamowania pojazdu szynowego jest znacznie dłuższa.

Pierwszeństwo od lipca

Od lipca rząd planuje wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa pieszych przed przejściem. Niestety duża liczba wypadków z udziałem pieszych pokazuje, że nie jest to najlepszy pomysł. Problemem są miedzy innymi telefony komórkowe. Piesi są często zapatrzeni w ekrany swoich smartfonów i wchodzą na przejście bez rozglądania się. Ministerstwo Sprawiedliwości wpadło więc na ciekawy pomysł - przyznają pieszym bezwzględne pierwszeństwo, ale chcą zabronić używania komórek.

Zobacz wideo

Zakaz korzystania ze smartfona

"Rzeczpospolita" dotarła do pisma, które resort Zbigniewa Ziobry wysłał do Ministerstwa Infrastruktury. Marcin Warchoł, minister sprawiedliwości, proponuje w nim, by planowaną ustawę dotyczącą wprowadzenia zmian w kodeksie drogowym (pierwszeństwa pieszych) rozszerzyć o zapis wprost zakazujący pieszemu korzystania ze smartfona w obrębie przejścia dla pieszych, oraz podczas przechodzenia przez przejście czy torowisko.

Póki co, Ministerstwo Infrastruktury odrzuciło ten pomysł. Powołało się na badania Instytutu Transportu Samochodowego, mówiące, że wśród pieszych, którzy przechodzą przez jezdnię tylko 5 proc. używa telefonu, a zaledwie 1 proc. pisze wiadomości czy ma słuchawki w uszach.

Czy ten przepis jest potrzebny?

Ministerstwo Infrastruktury argumentuje brak konieczności wprowadzenia nowego przepisu także w inny sposób. Uważa, że zmiany nie są konieczne, bo "pieszy przechodzący przez jezdnię zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność". Dokładnie taki sam zapis (traktujący o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia) obowiązuje też kierowców zbliżających się do przejścia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.