Pod względem jakości dróg Polska jest 57. na świecie. Aż 37 proc. nadaje się do remontu

Codziennie w Polsce dochodzi do 27 kolizji lub wypadków z powodu złego stanu dróg. Z raportu GDDKiA wynika, że aż 37 proc. nawierzchni drogowej nadaje się do remontu. Stan 14 proc. określono słowem "krytyczny".

Polskie drogi na dalekich miejscach

Pod względem jakości nawierzchni polskie drogi uplasowały się na 20. miejscu w Unii Europejskiej - wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Za nami znalazły się tylko Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Malta oraz Rumunia. Mieszkańcy których krajów w Europie mają najlepsze drogi? Holandii, Austrii oraz Portugalii.

Polska wypada bardzo źle także w skali całego świata - zajęliśmy 57. miejsce. Ocena naszego kraju wyniosła 4,31 w skali 1-7 (im wyższa ocena, tym szerzej rozwinięta infrastruktura). Dla porównania liderów rankingu, Singapur i Holandię, oceniono odpowiednio na 6,45 i 6,43. Na drugim biegunie znalazły się dwa afrykańskie państwa - Czad (1,94) oraz Mauretania (2,03).

Jakość dróg na świecie w 2019 r.Jakość dróg na świecie w 2019 r. fot. rankomat.pl

Zły stan nawierzchni wpływa na bezpieczeństwo

Na zły stan nawierzchni polskich dróg zwracają uwagę także krajowe raporty. Zwłaszcza ten Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w którym mogliśmy przeczytać, że aż 37 proc. dróg w Polsce znajduje się w niezadowalającym lub złym stanie. Stan 14 proc. określono jako krytyczny.

Jeśli wziąć pod uwagę długość sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA i koncesjonariuszy (ok. 18133 km), to do kolizji lub wypadku z powodu złej nawierzchni, garbu czy wyboju na drodze dochodziło średnio co dwa kilometry

- czytamy w opracowaniu firmy rankomat.pl. W 2019 r. w Polsce doszło do 9 963 kolizji lub wypadków z winy złego stanu nawierzchni. Do największej liczby takich zdarzeń doszło w województwach śląskim, łódzkim oraz wielkopolskim. Za to najmniej podobnych przypadków odnotowali policjanci w podkarpackim, podlaskim oraz świętokrzyskim.

Stan nawierzchni dróg krajowychStan nawierzchni dróg krajowych fot. rankomat.pl

Zobacz wideo Sygnalizator uratował mężczyznę przed kolizją z samochodem
Więcej o:
Komentarze (28)
Pod względem jakości dróg Polska jest 57. na świecie. Aż 37 proc. nadaje się do remontu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: hugo

  Oceniono 15 razy 9

  Ukraińcy są zachwyceni naszymi drogami...!

 • justas32

  Oceniono 7 razy 5

  Kiedyś myślałem że Polska to państwo z tektury. Teraz myślę że tektura to luksus na który nas nie stać ...

 • alben albus

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety, to co było nawet trzy lata temu robione mowe nawierzchnie asfaltowe już zaczynają się po prostu...spać, m.in. z fuszerek czy machloiki od podsypek drog po kiepską jakość samego smolistości asfaltu, a kończąc na tym, że gadka robi coraz węzsze pasy i powodują większe koleiny nie tylko od cięższych pojazdów... jest niby lepiej, ale za dobrze nie jest.

 • Gość: gosc

  Oceniono 7 razy 3

  Drogi mamy znakomite. Według statystyk wypadków spowodowanych złym stanem nawierzchni mamy mniej niż Niemcy. To samo dotyczy oznakowania dróg.

 • wudeer

  Oceniono 17 razy 3

  W USA są drogi dużo gorsze niż u nas. Każdy kto trochę tam jeździł to powie.

 • rasta-mw

  Oceniono 6 razy 2

  polak nie może mieć za dobrych dróg, bo zaraz się rozpędza jakby był na torze F1, efekty znamy z kolumny "na sygnale" w gazetach i portalach lokalnych.

 • sonoocia

  Oceniono 1 raz 1

  dawno nie jechalam ale kiedys to Czechom i Slowakom bardzo zazdroscilam dobrych drog, w tym
  czasie u nas nie bylo jeszcze autostrad.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX