Pod względem jakości nawierzchni polskie drogi uplasowały się na 20. miejscu w Unii Europejskiej - wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Za nami znalazły się tylko Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Malta oraz Rumunia. Mieszkańcy których krajów w Europie mają najlepsze drogi? Holandii, Austrii oraz Portugalii.
Polska wypada bardzo źle także w skali całego świata - zajęliśmy 57. miejsce. Ocena naszego kraju wyniosła 4,31 w skali 1-7 (im wyższa ocena, tym szerzej rozwinięta infrastruktura). Dla porównania liderów rankingu, Singapur i Holandię, oceniono odpowiednio na 6,45 i 6,43. Na drugim biegunie znalazły się dwa afrykańskie państwa - Czad (1,94) oraz Mauretania (2,03).
Na zły stan nawierzchni polskich dróg zwracają uwagę także krajowe raporty. Zwłaszcza ten Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w którym mogliśmy przeczytać, że aż 37 proc. dróg w Polsce znajduje się w niezadowalającym lub złym stanie. Stan 14 proc. określono jako krytyczny.
Jeśli wziąć pod uwagę długość sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA i koncesjonariuszy (ok. 18133 km), to do kolizji lub wypadku z powodu złej nawierzchni, garbu czy wyboju na drodze dochodziło średnio co dwa kilometry
- czytamy w opracowaniu firmy rankomat.pl. W 2019 r. w Polsce doszło do 9 963 kolizji lub wypadków z winy złego stanu nawierzchni. Do największej liczby takich zdarzeń doszło w województwach śląskim, łódzkim oraz wielkopolskim. Za to najmniej podobnych przypadków odnotowali policjanci w podkarpackim, podlaskim oraz świętokrzyskim.