Dobry samochód rodzinny, czyli jaki?
W życiu wielu z nas przychodzi taki moment, kiedy zakupów trzeba dokonywać z myślą o wygodzie całej rodziny. Designerską kawalerkę trzeba zamienić na większe, bardziej przestronne mieszkanie, a efektowne auto ze sportowym zacięciem na model z dużym bagażnikiem. Częściej jednak jest to po prostu zmiana małego samochodu na większy, bardziej pojemny i przestronny. Dzieje się to przeważnie wtedy, gdy w rodzinie pojawia się drugie lub kolejne dziecko, a przestrzeń w pojeździe staje się mocno ograniczona. Poszukiwania dobrego rodzinnego samochodu należy rozpocząć od określenia naszych potrzeb. Na co zwracać uwagę?
- systemy bezpieczeństwa - to ważne w każdym pojeździe, którym się poruszamy. Wybierając rodzinny samochód należy jednak szczególną uwagę przyłożyć, do zainstalowanych w nim udogodnień poprawiających poziom bezpieczeństwa na drodze;
- przestrzeń bagażową - im większa rodzina tym więcej rzeczy do przewiezienia (podczas wypadu na zakupy, na święta do rodziny czy na wakacje na Mazurach). Rodzinny samochód z dużym bagażnikiem to konieczność w przypadku kombinacji 2+3 lub więcej;
- isofix - obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach istnieje nie od dziś, a producenci tego sprzętu starają się maksymalnie ułatwić umieszczanie pociech w siedziskach; dlatego warto sprawdzić czy auto rodzinne posiada isofix, który usprawnia dopasowanie fotelika do samochodu, a podczas użytkowania skraca czas mocowania go.
Oprócz konkretnych cech i atrybutów, samochód rodzinny powinna cechować niezawodność. Nie może wydarzyć się nic gorszego niż awaria w połowie trasy, podczas gdy w aucie znajdują się dzieci. Letnia wycieczka nie obejdzie się też bez sprawnej klimatyzacji i odpowiednich uchwytów na napoje i inne drobiazgi niezbędne maluchom podczas długiej jazdy.
Samochód dla dużej rodziny
O ile rodzina 2+2 bez większych problemów pomieści się w każdym standardowym samochodzie, o tyle te liczące sobie więcej członków już tak łatwo mieć nie będą. Jak więc wybrać duży samochód rodzinny? Otóż na wstępie trzeba wykluczyć wszystkie małe auta miejskie, sedany i hatchbacki. Nastawić się bardziej na samochód typu kombi - przy maksymalnie trójce dzieci, lub vana - powyżej czwórki dzieci. Tego typu pojazdy charakteryzuje duża przestrzeń, która umożliwia zamontowanie trzech lub więcej fotelików, a także spakowanie wózka do bagażnika.
Wybór dużego rodzinnego samochodu należy w pierwszej kolejności uzależnić od:
- jego ładowności,
- poziomu komfortu, który jest w stanie zapewnić podróżującym,
- funkcjonalności,
- tego czy jest ekonomiczny w użytkowaniu (wziąć pod uwagę należy wysokość spalania paliwa, ale też koszty eksploatacji i napraw).
Najlepsze samochody rodzinne
Przystępując do wyboru konkretnego modelu, warto najpierw zapoznać się z aktualnymi rankingami aut rodzinnych, które mogą nas ukierunkować w poszukiwaniach. Takie zestawienia tworzone są w oparciu o zestaw ogólnych cech, spośród których możemy zwrócić uwagę na te, które interesują nas najbardziej.
Poszukując najlepsze rodzinne auto, obok jego zalet czysto technicznych, ważną kwestię stanowić będzie także koszt zakupu. Poniżej znajdziesz kilka propozycji modeli, których ceny oscylują w przedziale między 20 a 30 tysięcy złotych.
Jaki samochód rodzinny do 20 tysięcy?
- Opel Zafira - to świetny minivan, który oprócz niezłego komfortu jazdy, cechują stosunkowo niewysokie koszta utrzymania. Dużym rodzinom oferuje on sporą przestrzeń bagażową, wygodne wnętrze, stosunkowo małą awaryjność, a także dużą dostępność do części zamiennych.
- Honda CR-V - w zależności od wersji można znaleźć nieco tańsze egzemplarze, jednak warto przyjrzeć się stanowi ich blachy, gdyż mankamentem tego modelu jest skłonność do korozji. Poza tym samochody te cechuje mała awaryjność i wysoki komfort użytkowania;
- Peugeot 307 - podobnie jak poprzednie modele oferuje on sporą przestrzeń, ciekawe rozwiązania we wnętrzu, a także wytrzymały silnik w wersji diesel.
Jaki samochód rodzinny do 25 tysięcy?
- Renault Grand Espace - to model oferujący wysoki komfort jazdy i dużą przestrzeń bagażową idealną na rodzinne wyprawy;
- Ford Galaxy - kolejny samochód zapewniający sporą ilość miejsca dla pasażerów, a także konkretną powierzchnię bagażową. Ten model cechuje w miarę łatwy dostęp do części zamiennych i stosunkowo niska awaryjność;
- Citroen C4 Grand Picasso - kolejny przestronny van, który zaskakuje ilością schowków dostępnych w kabinie. Jest przy tym bardzo wygodny, dzięki świetnie wyprofilowanym fotelom, przystosowany do odbywania długich podróży.
Jaki samochód rodzinny do 30 tysięcy?
- Renault Scenic to stosunkowo mało awaryjny model, który idealnie sprawdzi się dla większej rodziny. Gwarantuje dużą przestrzeń w kabinie, a także wiele udogodnień, jak klimatyzacja, nawigacja, podręczne schowki;
- Opel Meriva to doskonały wybór dla osób ceniących sobie precyzję i trwałość wykończeń. Ten model słynie ze swojej niezawodności i stosunkowo niskich kosztów utrzymania;
- VW Touran to również typ pojazdu idealnego dla rodziny; jego wnętrze jest obszerne, pomieści wszelkie niezbędne bagaże; poza tym wykończenia kabiny są solidne, co jest niezwykle istotne, jeśli w aucie przewożone są dzieci.
Zobacz wideo Co dzieje się z fotelikiem w czasie wypadku?