Od 16 kwietnia to właśnie o maseczki pada najwięcej pytań. Co do zasady w Polsce istnieje obowiązek jeżdżenia samochodem z zakrytymi nosem oraz ustami. Przepisy dopuszczają jednak wiele wyjątków od tej reguły. Kiedy nie potrzebujemy maseczki?
Masek nie trzeba używać w pracy. Nie muszą stosować ich kierowcy transportu publicznego, ale pasażerowie już tak. Więcej dowiecie się z naszego oddzielnego artykułu:
Tak. Podczas kontroli drogowej mamy obowiązek odsłonić twarz na prośbę policjanta (a także funkcjonariusza innej służby, np. Straży Granicznej). Umożliwi to weryfikację naszej tożsamości.
Tak. Policja apeluje do kierowców o odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów. Jeżeli policjant będzie miał wątpliwości, może w takim przypadku wylegitymować jadące z nami osoby.
- Jeśli adresy w dokumentach nie będą się zgadzały, policjant może wypisać mandat. Oczywiście jeśli podróżni nie zgadzają się z karą, mają prawo do odmowy przyjęcia mandatu. W takim przypadku zostaną oni wezwani do złożenia wyjaśnień pod rygorem karnym, a policjanci będą zasięgać informacji na temat zamieszkania danych osób u dzielnicowych. Podkreślam jednak, że policja działa dla wspólnego dobra i ambicją funkcjonariuszy nie jest nakładanie jak największej liczby mandatów - powiedział Radosław Kobryś w rozmowie z Autokult.pl.
Nie. Wysiąść z samochodu możemy tylko na wyraźnie polecenie funkcjonariusza.
Również podczas kontroli policyjnych obowiązują zasady zachowania odległości i ograniczenia kontaktu do minimum. Dlatego powinniśmy tylko lekko uchylić okno. Na tyle, żeby była możliwa swobodna rozmowa z policjantem.
Nie powinniśmy otwierać okna i podawać ich policjantowi. Jeżeli to rutynowa kontrola, to wystarczy przyłożyć dokument do szyby, tak aby funkcjonariusz mógł odczytać nasze dane i zobaczyć zdjęcie. Otworzenie okna jest konieczne tylko wtedy, kiedy podczas kontroli dojdzie do zatrzymania prawa jazdy.
Tak, ale w ograniczonym stopniu. Zawieszono badania trzeźwości żółtymi alkomatami przesiewowymi, których policja używa podczas masowych badań trzeźwości, np. podczas akcji trzeźwy poranek. Dzięki nim policjanci mogą w prosty sposób przebadać dużą liczbę kierowców - alkomaty przesiewowe nie mają wymiennego ustnika.
W użyciu wciąż pozostają zwykłe alkomaty z wymiennymi ustnikami. Zawieszenie przez MSWiA używania alkomatów przesiewowych nie oznacza zawieszenia kontroli trzeźwości w ogóle. Policjanci wciąż będą mogli w każdej chwili zatrzymać każdego kierowcę i poddać go kontroli trzeźwości.