Utrudnienia na czeskich przejściach granicznych. Zakaz podróży wygasł, ale nie każdy może wyjechać z kraju

W Czechach panuje stan wyjątkowy. Dlatego od 14 kwietnia obowiązują nowe warunki wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej. Ze względu na kontrole na przejściach granicznych pojawiają się spore utrudnienia dla kierowców.

Ogólny zakaz podróży z Czech wygasł. Osoby przebywające w Czechach mogą podróżować za granicę, z możliwością powrotu, ale pod jednym warunkiem. Cel podróży musi być zgodny z wyjątkami od zakazu swobodnego przemieszczania się określonymi przez czeskie Ministerstwo Zdrowia. Wyjazdy za granicę ograniczone są do niezbędnych i uzasadnionych przypadków takich jak wypełnianie obowiązków służbowych, praca za granicą itp. Muszą być indywidualnie udowodnione policji na przejściach granicznych, a to oznacza wielogodzinne stanie w korkach. Każdy kierowca musi indywidualnie "wyspowiadać się" z tego dokąd jedzie i w jakim celu.

W związku z kontrolami czeskiej policji na przejściach granicznych odnotowano utrudnienia na przejściach granicznych w:

  • Chałupkach (DK78),
  • Gorzyczkach (A1),
  • Cieszynie-Boguszowicach (S52),
  • Trzebini (DK41).

Tranzyt przez Czechy

Podtrzymana została możliwość tranzytu obywateli UE lub cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt w innym państwie członkowskim UE w drodze powrotnej do kraju ojczystego. Taki przejazd poparty musi być odpowiednią notą dyplomatyczną z ambasady kraju pochodzenia. W takim przypadku konieczne jest opuszczenie Czech w ciągu 24 godzin, aby uniknąć kwarantanny.

Zobacz wideo Kierowca z wyobraźnią. Jechał
Więcej o:
Copyright © Agora SA