Samochód generała Pattona trafi na aukcję. Służył na froncie w 3. Armii

George Patton był jednym z najwybitniejszych amerykańskich generałów z okresu II wojny światowej. Już w czerwcu na aukcje trafi samochód zaprojektowany specjalnie dla generała i jego sztabu.

Dodge WC-57 Command Car był produkowany w latach 1942-1945 dla dowództwa amerykańskiej armii. Ten konkretny egzemplarz został zmodyfikowany w Anglii w 1944 r. zgodnie z zaleceniami George'a Pattona. Auto było wykorzystywane przez sztab 3. Armii podczas wojny. Organizator opisuje Dodge'a jako "samochód George'a Pattona". Całkiem możliwe, że jeździli nim nie tylko podlegli mu dowódcy, ale także sam generał.

Zobacz wideo

Aukcja odbędzie się podczas festiwalu Americana Festival w czerwcu (11-14 czerwca) w Indianie. Oprócz zdjęć, które zamieściliśmy w galerii, dom aukcyjny Worldwide Auctioneers zamieścił także krótki film z WC-57 Pattona.

 

Na aukcji nie ma ceny wywoławczej, ale możemy się spodziewać, że ostateczna cena będzie bardzo wysoka. Dodge WC-57 Command Car był świadkiem historii i razem z 3. Armią USA przemierzał front zachodni. Już to sprawia, że ma ogromną wartość dla kolekcjonera, a fakt, że mógł nim jeździć sam generał Patton tylko podbije cenę. Co więcej, auto jest w pełni sprawne (napędza je sześciocylindrowy, rzędowy silnik Dodge'a) i utrzymane w nienagannym stanie. Na wyposażeniu znajduje się nawet karabin maszynowy Browning .30 oraz metalowe flagi. Syreny i dodatkowe opancerzenie założono na specjalne zamówienie Pattona.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.