Klasa premium podczas kryzysu zwiększa udział w rynku. Już 20 proc. "To nie powiew optymizmu"

Filip Trusz
Załamanie sprzedaży nowych samochodów w marcu 2020 r. nie uderzyło w auta luksusowe tak mocno jak w marki popularne. Klasa premium zakończyła miesiąc na znacznie mniejszym minusie i zwiększyła swoje udziały w rynku.

Kryzys uderzył z pełną mocą w marcu 2020 r. W najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR podaje, że zarejestrowano w Polsce wtedy dokładnie 29 657 nowych samochodów. To o 8 885 rejestracji mniej niż w lutym (-22,99 proc.). Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, kiedy porównamy marzec 2020 do marca 2019 - sprzedaż skurczyła się o 20 463 szt. (40,83 proc). W ogóle ten rok jest dla branży wyjątkowo trudny, a aktualny kryzys tylko pogłębia zapaść rynku nowych samochodów w Polsce. Przez pierwsze trzy miesiące Polacy zarejestrowali 107 641 osobówek - o 32 163 szt. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r (-23,01 proc).

Jak na tym tle wypadła klasa premium?

W marcu zarejestrowano nad Wisłą 5 934 nowe luksusowe auta. Klasa premium również notuje wyraźnie niższą liczbę rejestracji, ale załamanie rynku nie jest tak drastyczne. W porównaniu z marcem zeszłego roku sprzedaż spadła o 28,12 proc., a z lutym tego roku - o 14,19 proc.

Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, kiedy spojrzymy na cały pierwszy kwartał. Liczba rejestracji w klasie premium to 18 928 samochody. Tylko o 0,15 proc. mniej niż w Q1 roku 2019.

Większy udział aut luksusowych to dobra informacja? Niekoniecznie

Zwrócić trzeba też uwagę na rosnący w czasie kryzysu udział samochodów klasy premium w całym rynku. W 2019 r. było to 14,2 proc. Teraz to już okolice 20 proc. Nie jest to wcale znak, że Polacy mają więcej pieniędzy i kupują droższe samochody. Wręcz przeciwnie:

Nie oznacza to jednak, jak by się mogło wydawać, powiewu optymizmu. Wzrost udziału segmentu premium jest bezpośrednio powiązany z dużym spadkiem popytu na auta segmentu popularnego. Po prostu sprzedaż aut premium spada wolniej niż aut popularnych, stąd zmiana proporcji udziału w rynku między tymi kategoriami pojazdów

- tłumaczy Wojciech Drzewiecki, prezes Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Zobacz wideo

Ulubione marki i modele premium w marcu 2020 r.

W czasie ogromnych spadków sprzedaży najlepiej poradziło sobie BMW, które nieznacznie wyprzedziło Mercedesa, swojego odwiecznego rywala (ten jest liderem, jeśli spojrzymy na zsumowaną sprzedaż w całym 2020 r.). O trzecie miejsce tradycyjnie walczą Volvo i Audi.

 1. BMW - 1 402 szt.
 2. Mercedes - 1 316 szt.
 3. Volvo - 1 154 szt.
 4. Audi - 1 135 szt.
 5. Lexus - 342 szt.

Jeżeli chodzi o modele, to w marcu nie było mocnych na dwa SUV-y Volvo. Tradycyjnie na pierwszym miejscu znajduje się XC60, ale drugie miejsce zajęło mniejsze XC40, które nieznacznie wyprzedziło BMW serii 3.

 1. Volvo XC60 - 460 szt.
 2. Volvo XC40 - 293 szt.
 3. BMW serii 3 - 289 szt.
 4. Mercedes Klasy A - 210 szt.
 5. Audi Q5 - 197 szt.

Sprzedaż samochodów luksusowych w Polsce na infografice

Powyżej skupiliśmy się przede wszystkim na marcu tego roku. Raport Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR jest jednak znacznie szerszy - jeżeli ciekawią was szczegóły to odsyłamy do źródła. Poniżej zamieszczamy także przygotowaną przez IBRM interaktywną infografikę. Możecie ją wyświetlić na pełnym ekranie i zapoznać się ze wszystkimi liczbami. Wystarczy na nią najechać i w prawym górnym roku kliknąć ikonę trzech kropek. Tam znajdziecie opcję powiększenia wykresów.

Więcej o:
Komentarze (15)
Klasa premium znacznie odporniejsza na kryzys. W marcu straciła tylko 28 proc. Cały rynek? 40 proc.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • daniel.jed

  Oceniono 12 razy 8

  Klasy premium raczej nie kupuje się z placu. Więc jak ktoś konfigurował z pół roku temu to odbiera.

 • Gość: Greg

  Oceniono 6 razy 2

  BMW 3 to chyba są dostawy dla policji

 • liczbynieklamia

  Oceniono 4 razy 2

  To jest standard przy kryzysie. Pieniądze traci się na praktycznie każdej inwestycji, bo cały rynek idzie w dół. W związku z tym ludzie bogaci mając do wyboru stracić na inwestycjach albo na konsumpcji wybierają to drugie.

 • bu-shy

  Oceniono 1 raz 1

  Mercedes A, Mini itp. to klasa premium? To ja jednak zostanę przy moim nie łapiącym się do klasy premium Subaru.

 • Gość: Piccardi

  Oceniono 5 razy 1

  Zobaczymy pierwsze półrocze, analogicznie do 2019 bedzie opłakane i to w premium właśnie...

 • Gość: 3.3 V6

  0

  Silnik 2.0 w samochodzie segmentu E to nie jest premium, dlatego nie wiem co tutaj robi Volno :D

 • byann

  0

  Ja jak widzę samochód jak ten ze zdjęcia, zdejmuję nogę z gazu. Też mi klasa premium. Chyba dla smerfów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX