Kolejne dwie obwodnice zatwierdzone. W ciągu 10 lat ma ich w kraju powstać setka

Program 100 obwodnic powoli nabiera tempa. Właśnie dowiedzieliśmy się o zatwierdzeniu obwodnic Dzwoli oraz Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74.

Program 100 obwodnic w 10 lat

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu powstanie 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Dla części opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla reszty jest prowadzony proces przygotowawczy. Koszt realizacji wszystkich tras został oszacowany na blisko 28 mld zł.

Taką mapę zaprezentowano podczas ogłoszenia programu:

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 GDDKiA

Teraz zatwierdzono Programy inwestycji dla obwodnic Dzwoli oraz Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Inwestycje zostały ujęte w Programie budowy 100 obwodnic. W ramach zadań powstaną nowe odcinki drogi krajowej nr 74, klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym), o łącznej długości niemal 10 km.

Dzięki budowie obwodnic Dzwoli i Gorajca nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości drogi krajowej nr 74 pomiędzy Janowem Lubelskim a Zamościem. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze Janów Lubelski granica państwa w Zosinie. Obwodnice będą stanowić uzupełnienie dojazdu do trasy Via Carpatia i obwodnicy Janowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S19

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Obydwie obwodnice zaznaczono na poniższej mapie. Głównym celem obydwu jest wyprowadzenie ruchu z miejscowości. Jako pierwsza zostanie oddana obwodnica Dzwoli, bo prace budowlane planowane są na 2021-2023 rok. W przypadku Gorajca to 2023-2025.

Obwodnice Dzwoli oraz Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74Obwodnice Dzwoli oraz Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74 bbialecka

Jakie jeszcze obwodnice powstaną w województwie lubelskim?

 • Obwodnica Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74,
 • Obwodnica Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74,
 • Obwodnica Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74,
 • Obwodnica Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82,
 • Obwodnica Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76,
 • Obwodnica Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74,
 • Obwodnica Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74.
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (13)
Kolejne dwie obwodnice zatwierdzone. W ciągu 10 lat ma ich w kraju powstać setka
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • domatorka41

  Oceniono 11 razy 11

  Za co wybudują skoro w kasie pusto?

 • sztucznypolak

  Oceniono 12 razy 10

  Kryzys po epidemii zweryfikuje te plany.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 7

  I zrobią to! Wprawdzie będzie delikatna modyfikacja, ale będą te obwodnice!
  Premier wyjaśni, że został źle zrozumiany - chodziło przecież o 10 obwodnic za 100 lat!

 • Gość: ZWISAJĄCY BUDŻET

  Oceniono 9 razy 5

  Kasy nie staje, ale na obwodnicę Żoliborza jeszcze wystarczy.

 • Gość: Trotumfator

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejne bombastyczne określenie. „Zatwierdzenie obwodnic”. To prawie jak „ Premier Morawiecki uczestniczy w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz podjęcia działań w zakresie opracowania Wstępnego Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego”.

 • batman43

  Oceniono 3 razy 3

  Rzont jak obiece to obieca.

 • Gość: Haha

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze przed koroną wytykano błędy i nierealność planu. Cytowanie obietnic teraz to głupota.

 • marian_porucha

  Oceniono 3 razy 3

  Jaki sens ma budowanie obwodnic takich metropolii jak Dzwola albo Gorajec? Taniej byłoby przenieść tych sto domów z lewej na prawą stronę drogi, przy drodze z prawej postawić płot a lewą stronę zaorać.
  Żartuję oczywiście, ale budowa tych obwodnic to wyrzucanie pieniędzy. Powinno się budować nową drogę po nowym śladzie z dala od miejscowości, a u nas ekspresówki wiją się niczym polne drogi z wozem drabiniastym omijającym co większy kamień lub drzewo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX