Nie zredukujesz już punktów karnych. Przynajmniej nie w najbliższym czasie

Jeśli kierowca zgromadzi za dużo punktów karnych, może udać się na specjalne szkolenie. Wówczas saldo punktowe zostanie pomniejszone o sześć punktów, co dla wielu kierowców oznacza zachowanie uprawnień do kierowania pojazdem. Szkolenia te zostały zawieszone.

Za większość drogowych przewinień kierowca jest karany nie tylko mandatem, ale także punktami karnymi. Na "koncie" może zgromadzić 24 punkty (wyjątkiem są kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok - mogą mieć 20 punktów karnych). Jeśli przekroczy tę wartość - traci prawo jazdy i musi od nowa zdawać egzamin.

Niedługo wejdą w życie nowe przepisy: Nowe przepisy od lipca. Rząd już wie, ilu kierowców straci prawo jazdy

Oczywiście powinniśmy jeździć rozważnie i nie doprowadzać do zebrania kompletu punktów. Jednak może się zdarzyć tak, że punktów na koncie zbierze nam się więcej, niż byśmy chcieli. Wówczas swego rodzaju rozwiązaniem są kursy redukujące punktowe saldo. Każdy kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, raz na pół roku może wziąć udział w takim szkoleniu. Trwa ono kilka godzin, kosztuje 300 zł i redukuje stan punktowego konta o sześć punktów.

Więcej o redukowaniu liczny punktów karnych pisaliśmy tutaj: Kasowanie punktów karnych 2019. Niby już nie można, a jednak można. Nowe przepisy wciąż czekają na wejście w życie

WORD-y odwołują szkolenia

Wojewódzkie Ośrodku Ruchu Drogowego w ostatnim czasie odwołały nie tylko egzaminy na prawo jazdy, ale także szkolenia redukujące stan punktów karnych. Redukcja ich jest niemożliwa na terenie całej Polski do odwołania. 

 Zobacz WIDEO moto sondę - za którym razem Polacy zdają prawo jazdy?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.