Mazda RX-Vision GT3 to renesans silnika Wankla. Ty też możesz się nią przejechać

Mazda pokazała swój piękny samochód studyjny w nowej wersji. Sportowe coupe Mazda RX-Vision GT3 Concept jest zbudowane zgodnie ze specyfikacją wyścigowej grupy GT3. Jest tylko jeden problem: nowa Mazda powstała w wersji wirtualnej, a jeździć nią można tylko w grze Gran Turismo Sport.

To nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia prezentacja wirtualnego samochodu w historii motoryzacji. Taki trend ma jedną niebagatelną zaletę - wyczynowym autem może "przejechać" się każdy.

Silnik Wankla wraca w Mazdach, wirtualnie i naprawdę

Specyfikacja wirtualnej Mazdy RX-Vision GT3 Concept robi realne wrażenie. W jej konstrukcji użyto charakterystycznego dla japońskiej marki silnika Wankla. Wiele drogowych i wyczynowych Mazd w przeszłości było wyposażone w takie jednostki napędowe.

Zobacz wideo

Silnik zaprojektowany przez Feliksa Wankla ma niebagatelne zalety. Jest bardzo kompaktowy i osiąga wysoką moc jednostkową, czyli dużą liczbę koni mechanicznych z każdego litra pojemności skokowej. Jego cechą charakterystyczną są wirujące tłoki, zamiast tradycyjnych pracujących sposób posuwisto-zwrotny. Efektem ubocznym takiego projektu jest niepowtarzalne brzmienie.

Silnik Wankla ma sporo zalet, ale i istotne wady

Mimo wielu atutów silniki Wankla zniknęły z z rynku, jeszcze zanim zdążyły je wykończyć normy emisji spalin. Główny powód to niska sprawność cieplna, której skutkami były: awaryjność, duże zużycie paliwa i wysoka emisja gazów spalinowych.

Jednak Mazda twierdzi, że jeszcze nie postawiła krzyżyka na silnikach z wirującym tłokiem. Wankel ma wrócić jako tzw. range extender w hybrydowych zespołach napędowych - będzie służył do ładowania akumulatorów.

Mazda RX-Vision GT3 ConceptMazda RX-Vision GT3 Concept fot. Sony

Na razie można się przejechać rasowym wyścigowym bolidem wyposażonym w taką jednostkę napędowym po najsłynniejszych torach na świecie. Silnik Mazdy RX-Vision GT3 Concept rozwija moc 562 KM, co przy masie własnej samochodu wynoszącej 1250 kg powinno zapewnić znakomite osiągi.

Pierwszy wyścig za kierownicą Mazdy już 25 maja

Cudowny dźwięk wysokoobrotowego silnika odbijający się od zbocza góry Fuji (tam jest zlokalizowany jeden z torów w Gran Turismo Sport - Fuji Speedway) będzie można podziwiać od 25 maja 2020 r. Wtedy w ofercie producentów Gran Turismo pojawi się możliwość wzięcia udziału w wyścigu za kierownicą nowej Mazdy.

Seria symulacji wyścigowych Gran Turismo jest dostępna na konsolę Sony Playstation 4. Wirtualne mistrzostwa przeprowadzane w Internecie za pośrednictwem gry Gran Turismo Sport mają oficjalną certyfikację FIA, międzynarodowej federacji samochodowej i biorą w nich udział także licencjonowani kierowcy wyścigowi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.