Produkcja w Tychach wstrzymana. Na terenie fabryki Fiata jest przeprowadzana dezynfekcja

Do zamkniętych zakładów koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles) dołączyła fabryka w Tychach, która wytwarza modele Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon. Od dzisiaj niemal 2600 osób zostaje w domach.

Pierwotnie zakład w Tychach miał być zamknięty tylko na dwa dni (16-17.03.2020 r.) w celu przeprowadzenia dezynfekcji i reorganizacji pracy związaną z sytuacją w kraju. Jednak w międzyczasie dyrekcja koncernu podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji w większości fabryk, która objęła także Tychy. Przerwa potrwa co najmniej do 27 marca 2020 r.

Inne zakłady FCA, w których wstrzymano produkcję do odwołania to fabryka w Kragujevac (Serbia) oraz kilka włoskich: Melfi, Pomigliano, Cassino, Mirafiori, Grugliasco i Modena. Produkowane są w nich podzespoły i modele osobowe i użytkowe wielu marek koncernu: Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Maserati.

Fabryka Fiata w TychachFabryka Fiata w Tychach fot. FCA

Fabryka w Tychach zaopatruje cały świat w Fiaty 500

Zakład Tychy FCA Poland jest jedną z największych samochodowych fabryk w Europie. Co roku są w niej wytwarzane około 260 tys. samochodów koncernu FCA. Większość z nich została wyeksportowana do krajów na całym świecie. Prym wiedzie Fiat 500, którego powstało ponad 180 tys. szt.

Drugie miejsce zajmuje Lancia Ypsilon - niemal cała produkcja była przeznaczona na rynek włoski, gdzie ten model cieszy się niesłabnącą popularnością. Dwutygodniowy przestój oznacza, że nie powstanie kilkanaście tysięcy samochodów, niemniej jednak rynek włoski borykający się z epidemią i tak czeka ogromny spadek sprzedaży, więc taka decyzja ma również uzasadnienie ekonomiczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.