Trasa S5 pobiegnie na południe od Bydgoszczy. Kiedy zakończą się prace?

Podpisano umowę na realizację kolejnego fragmentu trasy S5. Droga ekspresowa poprowadzi od węzła Bydgoszcz Błonie do Szubin Północ. Prace mają ruszyć już niedługo.

13 marca 2020 r. GDDKiA podpisało umowę na dokończenie prac budowlanych na odcinku nr 5 drogi ekspresowej S5 między węzłami Bydgoszcz Błonie (Białe Błota), a Szubinem Północ. Długość odcinka wynosi 9,7 km.

Na wspomnianym odcinku powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (z rezerwą pod trzeci pas). Poza nawierzchnią wybudowany zostanie węzeł Rynarzewo. Droga ekspresowa zostanie wyposażone w urządzenia służące bezpieczeństwu ruchu drogowego, ochronie środowiska, oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy. Czas realizacji wynosi 17 miesięcy bez okresów zimowych, a koszt prac wynosi blisko 360 mln zł.

Trasa S5, Gniezno - PoznańTrasa S5, Gniezno - Poznań GDDKiA

Znaczenie S5

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa na północ łączy będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz pośrednio Gdańsk. Po zakończeniu wszystkich prac będzie więc jedną z głównych dróg dla gospodarki kraju i dużym znaczeniu dla rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni. Budowa drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, o długości prawie 130 km, przebiega od węzła Nowe Marzy na autostradzie A1 do granicy z województwem wielkopolskim.

Odcinki S5 w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Nowe Marzy - Świecie Południe (Dworzysko) - przetarg w toku;
  • Świecie Południe (Dworzysko) - Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) - przetarg w toku;
  • Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) - Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - od grudnia 2019 r. w użytkowaniu, oddany przed czasem;
  • Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - w budowie, oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
  • Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - Szubin Północ - podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych;
  • Szubin Północ - Żnin Północ - w budowie; w lutym br. został przełożony ruch z DK5 na jedną jezdnię S5; oddanie do ruchu całości planowane w 2020 r.;
  • Żnin Północ - granica województwa - od grudnia 2019 r. w użytkowaniu, oddany przed czasem.

Trasa S5, Szubin Północ - BydgoszczTrasa S5, Szubin Północ - Bydgoszcz GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.