Tanieje paliwo na stacjach. Ten trend ma dwie przyczyny i to nie koniec spadków cen

Na stacjach paliw już dawno nie było tak tanio. To największy spadek cen od ponad roku. Takie wnioski płyną z analizy wykonanej przez portal e-petrol. Według danych e-petrol średnia cena detaliczna Pb 95 na stacjach paliw wynosi w tym tygodniu 4,76 zł/l, a oleju napędowego - 4,89 zł/l.

Powodem nieoczekiwanych obniżek na stacjach jest nałożenie się dwóch czynników. Pierwszy to brak porozumienia wśród członków OPEC - organizacji skupiającej kraje eksportujące ropę naftową. Drugim jest epidemia koronawirusa.

Rosja kontra Arabia Saudyjska

Szczególnie trudno jest się dogadać krajom OPEC z pozostałymi eksporterami z 10 krajów, którym przewodzi Rosja. Wszystkie łącznie są określane nazwą OPEC+, a ich niedawne negocjacje poniosły fiasko. Załamanie rozmów zakończyło się wojną cenową, której efekty możemy podziwiać na stacjach.

Swój niespodziewany udział miała też panika wywołana epidemią i zatrzymanie chińskiego przemysłu, co wywołało nadpodaż ropy i dalszą obniżkę cen. Ostatni tak duży spadek miał miejsce w 1991 r. z powodu wojny w Zatoce Perskiej.

To nie koniec przeceny paliw na stacjach

W rezultacie cena baryłki ropy na rynkach światowych w ciągu kilku dni spadła z prawie 50 USD do 31 USD. Efekty możemy obserwować właśnie na stacjach benzynowych, gdzie ceny oleju napędowego i benzyny obniżyły się już o około 7 gr/l oraz w nieco mniejszym stopniu w przypadku LPG.

Eksperci twierdzą, ze to nie koniec spadku cen paliw na stacjach i przewidują dalsze ich obniżenie w następnych dniach, nawet o kolejne 10 gr/l. Dlatego jeszcze nie pora ustawiać się w kolejki. Dużo zależy od wyników dalszych negocjacji członków OPEC+, które będą prowadzone w formie telekonferencji oraz tego jakie rozmiary osiągnie pandemia.

Więcej o:
Komentarze (19)
Tańsze paliwo na stacjach benzynowych - są dwie przyczyny i to nie koniec spadków cen
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wniebowzięty

  Oceniono 7 razy 7

  OMG czuję się jak w niebie. Benzyna w tym kraju staniała aż o gigantyczne 10 groszy. Poczekam jeszcze trochę i jak stanieje jeszcze o dodatkowe 5 groszy to jak nie dostanę zawału ze szczęścia to za te extra pieniądze kupię sobie drugie auto. Aż mi się śnią te zaoszczędzone GROSZE. A jak baryłka spadnie do $5 to u nas benzyna spadnie aż o następne 3 grosze. Życie jest piękne.

 • ghs blar

  Oceniono 5 razy 5

  Ropa tanieje o 40 procent, produkt o 3 procent. W dodatku ten tańszy w produkcji jest nadal droższy w sprzedaży. Cuda.

 • Gość: Gucio

  Oceniono 5 razy 3

  Ludzie jakie tanie,przy zakupie baryłki ropy parę lat temu za 120$ kosztował litr 5,90,teraz baryłka kosztuję 35$ a paliwo potaniało 3%i z czego tu się cieszyć resztę PiS kradnie

 • Gość: Piters

  Oceniono 2 razy 2

  Dzisiaj w Eugendorfie k. Salzburg w Austrii olej napędowy był po 89 eurocentów za litr, czyli ok. 3,88 złotych za litr!!!

 • Gość: Jan

  Oceniono 2 razy 2

  Złodzieje przestań i pisać bzdury bo przy tej cenie za barytke cena za litr paliwa nie powinna przekroczyć co najwyżej 3,80.

 • Gość: Robert

  0

  Ja mieszkam w Kołobrzegu tu się cent mają dobrze na Jedności Narodowej 4.92 zł także do 4,30 jeszcze daleko.

 • Gość: Olek

  Oceniono 2 razy 0

  W Brzesku jest zmowa cenowa i drożyzna na circle k jest bardzo drogo pb95 4 .95 on 4 99 LPG 2.19 w Bochni pb95 4 .65 on 4.70 LPG 1.78 można tanio i solidnie obniżyć ceny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX