Kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami. Karta kierowcy, karta pasażera - co to jest?

W pięciu miejscach na zachodniej granicy są już przeprowadzane kontrole sanitarne. Sprawdzane są autokary i busy pasażerskie. Z czasem zakres kontroli rozszerzy się o kolejne miejsca i pojazdy.

Kontrole sanitarne na granicy - co to jest i gdzie będą się odbywać

Kontrole sanitarne będą przeprowadzane na pięciu największych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami. Aktualna lista obejmuje:

  • Kołbaskowo,
  • Świecko,
  • Olszynę,
  • Jędrzychowice
  • oraz Gorzycki.

Kontrole obejmą przede wszystkim transport autobusowy, autokarowy, busowy powyżej 8 osób, żeby w maksymalny możliwy sposób nie zakłócać płynności na granicy. Inspektorzy ITD będą typowali i zatrzymywali pojazdy do kontroli. W trakcie działań właściwe służby będą m.in. zbierały i weryfikowały informacje dotyczące podróżujących pasażerów na podstawie przekazanych kart pasażera i kart kierowcy. Zostały one przekazane już przewoźnikom, którzy mają obowiązek przekazać je kierowcom i pasażerom. Służby proszą o wypełnianie kart jeszcze przed kontrolą.

Karta kierowcy, karta pasażera - co to jest, gdzie je znajdę?

Karta kierowcy i karta pasażera to tzw. formularze lokalizacyjne. Zebrane w nich dane (miejsce wyjazdu/przyjazdu, adres zamieszkania, dane kontaktowe itd.) służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich koronawirusem.

Karty ściągnąć w tym miejscu:

Kontrole na kolejnych przejściach?

W pierwszej kolejności, kontrole zostały uruchomione na zachodniej granicy kraju w odniesieniu do zbiorowego transportu drogowego. Następnie, zakres kontroli będzie rozszerzany na pozostałe przejścia graniczne oraz inne rodzaje transportu

- nie pozostawia złudzeń Główny Inspektorat Transportu Drogowego w oficjalnym komunikacie. Na razie sprawdzane są autokary i busy pasażerskie w pięciu wybranych punktach. Możemy być jednak pewni, że zakres kontroli będzie się sukcesywnie rozszerzał.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Kontrole sanitarne - mapa:

S19 Sokółka - Białystok ZachódS19 Sokółka - Białystok Zachód bbialecka

Więcej o: