Kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami. Karta kierowcy, karta pasażera - co to jest?

W pięciu miejscach na zachodniej granicy są już przeprowadzane kontrole sanitarne. Sprawdzane są autokary i busy pasażerskie. Z czasem zakres kontroli rozszerzy się o kolejne miejsca i pojazdy.

Kontrole sanitarne na granicy - co to jest i gdzie będą się odbywać

Kontrole sanitarne będą przeprowadzane na pięciu największych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami. Aktualna lista obejmuje:

 • Kołbaskowo,
 • Świecko,
 • Olszynę,
 • Jędrzychowice
 • oraz Gorzycki.

Kontrole obejmą przede wszystkim transport autobusowy, autokarowy, busowy powyżej 8 osób, żeby w maksymalny możliwy sposób nie zakłócać płynności na granicy. Inspektorzy ITD będą typowali i zatrzymywali pojazdy do kontroli. W trakcie działań właściwe służby będą m.in. zbierały i weryfikowały informacje dotyczące podróżujących pasażerów na podstawie przekazanych kart pasażera i kart kierowcy. Zostały one przekazane już przewoźnikom, którzy mają obowiązek przekazać je kierowcom i pasażerom. Służby proszą o wypełnianie kart jeszcze przed kontrolą.

Karta kierowcy, karta pasażera - co to jest, gdzie je znajdę?

Karta kierowcy i karta pasażera to tzw. formularze lokalizacyjne. Zebrane w nich dane (miejsce wyjazdu/przyjazdu, adres zamieszkania, dane kontaktowe itd.) służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich koronawirusem.

Karty ściągnąć w tym miejscu:

Kontrole na kolejnych przejściach?

W pierwszej kolejności, kontrole zostały uruchomione na zachodniej granicy kraju w odniesieniu do zbiorowego transportu drogowego. Następnie, zakres kontroli będzie rozszerzany na pozostałe przejścia graniczne oraz inne rodzaje transportu

- nie pozostawia złudzeń Główny Inspektorat Transportu Drogowego w oficjalnym komunikacie. Na razie sprawdzane są autokary i busy pasażerskie w pięciu wybranych punktach. Możemy być jednak pewni, że zakres kontroli będzie się sukcesywnie rozszerzał.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Kontrole sanitarne - mapa:

S19 Sokółka - Białystok ZachódS19 Sokółka - Białystok Zachód bbialecka

Więcej o:
Komentarze (29)
Kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami. Karta kierowcy, karta pasażera - co to jest?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: swan

  Oceniono 37 razy 25

  a RODO jak się ma do tego? Miesiącami nie można było ujawnić list poparcia do KRS a tu nagle coś takiego? Poza tym; takie działania miałyby sens w styczniu br. bo to wtedy Polacy w związku z feriami masowo wracali z zagranicy i wtedy był to dobry czas dla profilaktycznej kwarantanny a nie teraz bo teraz to jest już po ptakach...

 • Gość: ...

  Oceniono 19 razy 15

  Nie wiem, kto przygotowywał te formularze, ale przydałoby się je sprawdzić przed opublikowaniem. Pierwszy z brzegu przykład: "KARTA KIEROWCY / DRIVER FROM"

 • majkel33

  Oceniono 16 razy 8

  Czy to aby ma sens? Przecież niesprawdzana rodzina 4 osobowa, zarażona gdzieś Włochy, Niemcy, Austria - po powrocie do PL, zanim się okaże, że mają koronowirusa spotkają się już tysiącami ludzi w szkołach, pracach, środkach transportu, sklepach. Nie ma szans wyłapać komu przekazali wirusa...

 • prezes_ma_kota

  Oceniono 10 razy 6

  bla-bla-car uber i innych prywatnych też będa kontrolować ? sory ale wszystkich nie da się zlokalizować i sprawdzić ! oj będzie sie działo. jesteśmy tępym narodem z tępym rządzącym niestety. trzeba było zająć sie tym dwa miesiące temu a nie pier.d.olić żeby nie panikować. tu nie o panike chodzi tylko o to żeby zacząć myśleć, nie oglądać durnych programików z plaży i innch śpiewająco-tańcząco-gotujących programików marnej jakości tylko to co dotyczy nas wszystkich a nie tylko wybranych i opłaconych cienkich aktorzyn. poczekamy zobaczymy. oby sie to szybko skończyło bo wiosna idzie ale hu. wie co będzie

 • icehunter

  Oceniono 7 razy 3

  Wypełnienie karty jest obowiązkowe. Ciekawe co na to ustawa RODO. Kto zarządza danymi osobowymi zawartymi w tych ankietach? Kto je zbiera i co z nimi robi?

 • Gość: Adam

  Oceniono 11 razy 3

  Co z Innymi przejściami granicznymi???
  Jakim dzbanem trzeba być żeby obstawić tylko wybrane?

 • Gość: Marian P.

  Oceniono 3 razy 1

  Lotniska w Niemczech puste a to co dzieje się na granicy to jest jakiś żart!!! Jakieś przedstawienie!!! Po pierwsze :straż graniczna nawet się nie przedstawi ani nie pokaże dokumentu potwierdzającego że to straż a po drugie wielce obrażeni że 10 godzin na dworze musi spędzić!!!! Na pytanie o wyjaśnienie kilku kwestii pani odpowiada czy nie chce się z nią zamienić bo ona już tam 10 tą godzinę stoi!!! Moja odpowiedź bezcenna nie za taką kasę!!! Badanie dno temperatura???!!! Przecież choroba rozwija się kilka ładnych dni!!!

 • Gość: Stan T.

  Oceniono 1 raz 1

  Przejście graniczne Jędrzychowice, 10.03.2020godz 5.40, jechał rejsowy autokar oraz 3 busy osobowe, ja za nimi, nikt ich nie zatrzymał, przejechali tak samo jak ciężarówki tylko zwolnili. W miejscu "kontroli" 6-8 osób że służb (w tym dwie osoby w strojach ochronnych), papieroski, śmiechy, ogólnie dość wesoła i luźna atmosfera. To fakty a nie propaganda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX