Zawieszenie badań trzeźwości dotyczy wyłącznie żółtych alkomatów przesiewowych, których policja używa podczas masowych badań trzeźwości np. podczas akcji trzeźwy poranek. Dzięki nim policjanci mogą w prosty sposób przebadać dużą liczbę kierowców - alkomaty przesiewowe nie mają wymiennego ustnika.
Wyniki badań alkomatami przesiewowymi nie są dowodami w sprawach o prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Służą jedynie do wykrycia obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli alkomat przesiewowy wykaże wynik pozytywny, policjanci badają kierowcę dokładnym alkomatem z wymiennym ustnikiem, który podaje dokładny wynik.
Do tej pory nie odnotowano przypadku zagrożenia chorobami w przypadku badań przesiewowych, ale ze względu na narażenie na „czynnik chorobotwórczy” policjanci do odwołania nie będą prowadzić kontroli przy użyciu alkomatów przesiewowych
- informuje Komenda Główna Policji.
W użyciu wciąż pozostają zwykłe alkomaty z wymiennymi ustnikami. Zawieszenie przez MSWiA używania alkomatów przesiewowych nie oznacza zawieszenia kontroli trzeźwości w ogóle. Policjanci wciąż będą mogli w każdej chwili zatrzymać każdego kierowcę i poddać go kontroli trzeźwości.