Kierowcy z prawem jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie

Dziś do 3,5 tony, od maja 2021 do 4,25 tony - opracowywana nowelizacja ustawy ma zwiększyć limit wagowy pojazdów, które będzie można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B.

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w ustawie o transporcie drogowym, która rozszerzy prawa posiadaczy kategorii B. Chodzi o zapis, który mówi, jakie pojazdy będą mogli prowadzić:

Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.
Zobacz wideo Czy VW Golf to wciąż wzór do naśladowania w klasie kompaktów? Sprwdziliśmy!

Nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B

Informowaliśmy o tym już wcześniej, kiedy projekt trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Szacowano wtedy, że proponowana zmiana wejdzie w życie w maju przyszłego roku. Teraz, jak donosi serwis Autokult.pl, poznaliśmy konkretną datę, którą podało Ministerstwo Infrastruktury. Nowe przepisy wejdą w życie 23 maja 2021 roku.

Zmiana w uprawnieniach dla posiadaczy prawa jazdy kategorii nie byłaby bezwarunkowa. Oprócz wspomnianego warunku o zasilaniu paliwami alternatywnymi ustawodawca zaznacza, że nowe prawo przysługiwałoby kierowcom posiadającym prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Więcej o:
Komentarze (70)
Kierowcy z prawem jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • poszukiwany

  Oceniono 25 razy 23

  Pierwsze komentarze dowodzą całkowitego braku umiejętności percepcji tekstu czytanego. Już w pierwszej klasie dzieci uczą składać literki w sylaby, potem w wyrazy a następnie w zdania ze zrozumieniem. Wyjaśniam, podniesienie limitu DMC pojazdu dla kat. B dotyczy tylko pojazdów zasilanych paliwem ALTERNATYWNYM. Akumulatory ważą.

 • Gość: Janek

  Oceniono 17 razy 15

  To nie jest nowe uprawnienie, tylko rozszerzenie obecnego aby można było prowadzić pojazdy inne niż spalinowe np. elektryczne busiki, które nie mieszczą się w dmc 3,5t ze względu na dodatkową masę akumulatorów. Nadal jednak trzeba mieć kategorię C na tradycyjne pojazdy spalinowe o dmc >3,5t.

 • allegropajew

  Oceniono 11 razy 9

  A pomyśleć, że za Odrą B to nasze C1, czyli do 7,5 tony....
  Gościula

 • Gość: Bronek

  Oceniono 30 razy 8

  Czyli przeładowany towarem samochód do 3,5 tony jest niebezpieczny i inne ble ble. A takie samo auto tylko przeładowane akumulatorami to już będzie cacy i w zgodzie z prawem.

 • Gość: Gość

  Oceniono 22 razy 6

  Rozumiem że taki samochód elektryczny cięższy o 750kg będzie miał takie same właściwości trakcyjne i taką samą drogę hamowania jak jego odpowiednik z silnikiem spalinowym.

 • Gość: Eugen

  Oceniono 6 razy 4

  NIE ROZUMIEM DLACZEGO SIĘ TAK PODNIECACIE W NIEMCZECH JEST DO 7 TON I NIKOGO TO NIE DZIWI .

 • truten.zenobi

  Oceniono 6 razy 4

  przecież to jest bez sensu! - od zmiany silnika nie przybędzie umiejętności...

 • robsonik1313

  Oceniono 3 razy 3

  kolejna gó...-burza dotycząca może 100 pojazdów w całej Polsce.

 • Gość: gosc

  Oceniono 5 razy 3

  tylko dla przerabianych na karetki sprinterów ktore nie mieszczą się w wadze i to już od kilkunastu lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX