Via Carpatia ruszyła z przytupem. Kolejny odcinek S19 z ważną decyzją. S19 Lasy Janowskie - Zdziary

To już trzecia informacja o Via Carpatia, jaką podzieliła się z nami GDDKiA. Wydano decyzję ZRID dla odcinka S19 Lasy Janowskie - Zdziary. To czwarta z sześciu planowanych do uzyskania decyzji ZRID dotycząca szlaku Via Carpatia między granicą z woj. lubelskiego i podkarpackiego a Sokołowem Małopolskim.

Via Carpatia w budowie

Dzisiaj rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przy okazji rozpoczęcia budowy odcinka S19 Nisko Południe - Podgórze. Via Carpatia ma być w niedalekiej przyszłości jedną z najważniejszych dróg w Polsce. Będzie biegła przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W sumie ma mieć ponad 700 km i wzdłuż naszej wschodniej granicy połączyć kraje bałtyckie z południem Europy.

Trasa Via CarpatiaTrasa Via Carpatia Gazeta Wyborcza

Już trzeci raz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w tym tygodniu informuje o Via Carpatia. Wcześniej była mowa o dwóch ważnych odcinkach w województwie podlaskim. Teraz Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka S19 Lasy Janowskie – Zdziary.

Początek odcinka zlokalizowany jest za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Następnie po przekroczeniu rzeki Bukowa zlokalizowano MOP po obu stronach drogi . Po wschodniej stronie S19 omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z DK19. W okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do drogi krajowej nr 19 w węźle Zdziary.

Omawiany fragment możecie zobaczyć na mapie:

S19 Lasy Janowskie - ZdziaryS19 Lasy Janowskie - Zdziary bbialecka

Warszawa i Rzeszów połączone drogą ekspresową?

GDDKiA podaje, że w budowie jest już 130 km S19 między Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowa tej części Via Carpatia podzielona jest na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

- komentuje GDDKiA w oficjalnej informacji prasowej.

Zobacz wideo Co oznaczają poszczególne kontrolki w aucie? Pytamy Polaków
Więcej o: