Via Carpatia wjeżdża na Podlasie. Ogłoszono przetarg na S19 na odcinku Dobrzyniewo-Białystok Zachód

Via Carpatia ma być jedną z najważniejszych dróg w naszym kraju. Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu budowy odcinka S19 Nisko Południe - Podgórze. Teraz Via Carpatia dojechała na Podlasie.

Via Carpatia w budowie

Dzisiaj rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przy okazji rozpoczęcia budowy odcinka S19 Nisko Południe - Podgórze. Via Carpatia ma być w niedalekiej przyszłości jedną z najważniejszych dróg w Polsce. Będzie biegła przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W sumie ma mieć ponad 700 km i wzdłuż naszej wschodniej granicy połączyć kraje bałtyckie z południem Europy.

Trasa Via CarpatiaTrasa Via Carpatia Gazeta Wyborcza

Via Carpatia dojechała na Podlasie

Ogłoszono właśnie przetarg na odcinek S19 Dobrzyniewo-Białystok Zachód. To krótki odcinek, ale kluczowe w tej inwestycji jest wybudowanie węzła Białystok Zachód. w tym miejscu w przyszłości krzyżować się będzie istniejąca S8 z powstającą drogą ekspresową S19. Tym samym wykonany węzeł zapewni w przyszłości relacje Warszawa - Białystok - Ełk oraz Ełk - Białystok - Lublin. Drogowcy wybudują  5,38 km drogi ekspresowej S19 oraz 2,1 km drogi ekspresowej S8. Planowane są dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a całość ma być przystosowana do najcięższego ruchu. 

Omawiany odcinek i węzeł Białystok Zachód zaznaczono na poniższej mapie:

Via Carpatia Węzeł Białystok ZachódVia Carpatia Węzeł Białystok Zachód bbialecka

Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 14 kwietnia tego roku. GDDKiA podaje, że planuje złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej do Wojewody Podlaskiego w drugiej połowie 2021 roku. Prace rozpoczną się w 2022 r. A kiedy kierowcy skorzystają z węzła Białystok Zachód? W okolicach 2024 r.

GDDKiA lada chwila ogłosi kolejne przetargi na S19. W sumie na 50 km w okolicach Białegostoku na odcinki:

  • Krynice - Dobrzyniewo
  • Białystok Zachód - Księżyno
  • Księżyno - Białystok Południe (z ponad 13-kilometrowym odcinkiem DK65 Kudrycze - Kuriany - Grabówka)
  • Białystok Południe - Ploski
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.