Via Carpatia. Ropoczęto budowę ważnego odcinka S19. "Kręgosłup komunikacyjny" - mówi minister

Via Carpatia ma być jedną z najważniejszych dróg w naszym kraju. Właśnie rozpoczęto budowę kolejnego ważnego odcinka S19. Zakończenie prac budowlanych przewidziano na 2022 rok.

Via Carpatia w budowie

Dzisiaj rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Via Carpatia ma być w niedalekiej przyszłości jedną z najważniejszych dróg w Polsce. Będzie biegła przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W sumie ma mieć ponad 700 km i wzdłuż naszej wschodniej granicy połączyć kraje bałtyckie z południem Europy.

Zobacz wideo

Kolejny odcinek S19 w budowie

Właśnie rozpoczęto budowę odcinka S19 Nisko Południe - Podgórze Rozpoczyna się za węzłem Nisko Południe tuż za przecięciem drogi ekspresowej z linią kolejową LK65. Trasa drogi ekspresowej biegnie w okolicy m. Nowosielec w kierunku południowym, po zachodniej stronie drogi krajowej nr 19 (w przybliżeniu równolegle do niej). Następnie krzyżując się bezkolizyjnie z drogą krajową nr 19 odbija w kierunku południowo - wschodnim.

Wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: MOP typu II Jeżowe po stronie lewej i MOP typu III Podgórze po stronie prawej. Odcinek kończy się przed węzłem Podgórze, gdzie droga ekspresowa S19 przecina się z drogą wojewódzką nr 861.

Prace mają się zakończyć w 2022 roku. Omawiany odcinek możecie zobaczyć na mapie:

S19S19 fot. GDDKiA

Via Carpatia - postępy prac

W realizacji, w trybie „Projektuj i buduj”, jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim stanowiący fragment przyszłej trasy Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

Via CarpatiaVia Carpatia fot. Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o: