100 zabitych pieszych w 40 dni. Połowa z nich na przejściach i w 95 proc. z winy kierowców

Piotr Kozłowski
Liczba pieszych zabitych na polskich drogach już po 40 dniach tego roku przekroczyła 100.

W ciągu 40 pierwszych dni 2020 roku w policyjnych statystykach pojawiło się 100 zabitych pieszych. To połowa wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce. 60 z nich zginęło na przejściach. W aż 95 proc. wypadków, w których biorą udział piesi, winni byli kierowcy.

Najtragiczniejszy był 1 lutego. Tego dnia na polskich drogach zginęło aż ośmiu pieszych.

Przez pierwsze 40 dni roku w wypadkach zginęło 100 pieszych. 60 proc. zdarzeń drogowych z udziałem pieszych ma miejsce tam gdzie nie powinna mieć miejsca – na przejściu dla pieszych. Te 100 osób, 100 pieszych to jest prawie połowa ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym roku

– mówił w TVN24 Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo? To nie jest oczywiste

Zobacz wideo

Kobryś zwrócił uwagę, że do kierowców wciąż nie dociera, że prędkość zabija. Sytuacji pieszych nie poprawia też pogoda. Łagodne zimy, jakie ostatnio mamy, sprzyjają szybszej jeździe. To się przekłada na mniej czasu na reakcję obronną, ale też często bezmyślne przejeżdżanie przez przejście. Policyjne statystyki od lat wykazują, że dobra pogoda sprzyja wypadkom, bo kierowcy są mniej ostrożni i jeżdżą szybciej.

Piesi pod ochroną

W tym roku priorytetem drogówki jest ochrona pieszych. Policyjne akcje, w których funkcjonariusze będą patrolować okolice przejść, mają być organizowane cyklicznie co miesiąc. Wielokrotnie pisaliśmy o nich na Moto.pl.

Więcej o: