W ciągu 10 lat w Polsce powstanie 100 nowych obwodnic

Obwodnice to jedne z bardziej pożądanych obiektów drogowych. Ułatwiają dalekie podróże pozwalając ominąć centra miast, a na dodatek wyprowadzają część ruchu z centrum. W latach 2020-2030 ma powstać aż 100 nowych obwodnic.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach programu powstanie 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Dla części opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla reszty jest prowadzony proces przygotowawczy. Koszt realizacji wszystkich tras został oszacowany na blisko 28 mld zł.

Dla kilkunastu obwodnic ogłoszenie postępowań przetargowych jest planowane jeszcze w 2020 roku. Będą to m.in. obwodnice Strzelec Krajeńskich (DK 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 GDDKiA

Poprawa bezpieczeństwa

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pomimo stałych prac drogowych, Polska nadal jest na szarym końcu listy najbezpieczniejszych krajów w Unii Europejskiej. Do większości wypadków dochodzi w terenie zabudowanym (71,2 proc.).

W miastach zbiegają się wszystkie rodzaje ruchu: towarowego (samochodów ciężarowych i dostawczych), pasażerskiego (autobusów i samochodów osobowych), transportu miejskiego, rowerowego czy pieszego. Dlatego tak ważne jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny miejskie.

Poza wzrostem bezpieczeństwa obwodnice pozwolą zredukować zanieczyszczenie powietrza w miastach. Problem smogu i emisji szkodliwych substancji jest szczególnie dotkliwy na niewielkich obszarach, przy dużym zatłoczeniu pojazdami z silnikami spalinowymi. A transport samochodowy jest istotnym źródłem zanieczyszczenia na terenie miast.

Zobacz jakie obwodnice powstaną w Twoim województwie: Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030

Obwodnice w realizacji

Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Do końca 2019 r. oddano do ruchu 15 obwodnic, natomiast w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64.

Droga S10, obwodnica Stargardu, droga ekspresowaDroga S10, obwodnica Stargardu, droga ekspresowa GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (49)
W ciągu 10 lat w Polsce powstanie 100 nowych obwodnic
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: sanocka

  Oceniono 11 razy 11

  Przecież część z nich już jest gotowa (np. w Sanoku już jest obwodnica)..?

 • ernhem

  Oceniono 14 razy 10

  Tak np obwodnica Szczecinka, która jest w planie 100, została oddana w zeszłym roku jako element S11. Ciekawe ile jeszcze takich jest do wybudowania w latach 2020-2030, ale jak więcej to plan jest całkiem realny.

 • Gość: mcozio

  Oceniono 9 razy 9

  najpierw protesty aby budowac obwodnice - bo auta, tiry.. a potem prostesty bo biznesy padaja, bo nie ma komu sie zatrymac do kababa i w lokalnym sklepie.

 • ghs blar

  Oceniono 11 razy 9

  W kraju planuje się budowę obwodnic, a małomiasteczkowe osły spod Pleszewa protestują, bo planowana S11 ma iść w ich ocenie zbyt daleko od miasta, co ma wpłynąć negatywnie na inwestycje w powiecie. I nie ważne, że od kilkudziesięciu lat DK12 przebiega przez środek miasta i poza nieustającym korkiem nie ma to absolutnie żadnego pozytywn3go wydzwięku dla mieszkańców. Durni nie sieją. Durniem trzeba się urodzić.

 • fiqumiku

  Oceniono 10 razy 8

  W programie do 2014-2023 byly 43 obwodnice, to PiS juz je zaliczy i zostanie 57. Z tego połowa juz jest w ramach budowy ekspresowek i w rezultacie policzą i wyjdzie im 100. Nie znacie tych kłamców? Ktoś jeszcze wierzy czerwonej zarazie kc PiS spod hasła Polsja w ruinie?

 • sector23

  Oceniono 24 razy 8

  Tylko 100?! Dlaczego nie 300 albo 500+?! A kiedy cudaki z partii Siusu ogłoszą, program powszechnej szczęśliwości, bogactwa i wiecznego zdrowia oraz mlodości dla każdego suwerena? Jeszcze przed, czy już po kampanii prezydenckiej.
  A tak z ciekawości, gdzie i kiedy można się przejechać jednym z miliona narodowych aut elektrycznych, popłynąć promem zbudowanym w szczecińskiej stoczni albo obejrzeć jedno z 3 milionów mieszkań zbudowanych w programie rodzina +???????

 • Gość: Spiwet

  Oceniono 13 razy 5

  Pracownia na rzecz wyłudzania pieniędzy z Istot Wszystkich już szuka nor chomików...

 • Gość: PiSda

  Oceniono 3 razy 3

  W tytule wkradł się błąd, "10 obwodnic w 100 lat".

 • postprawda

  Oceniono 3 razy 3

  Drodzy pis owcy obwodnicę Stargardu można już otwierac, działa od dekady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX