"Który zjazd? To już ten?". W Polsce pojawią się nowe, intuicyjne znaki. Testy już trwają

Ma być jednolicie i intuicyjnie - zapowiada GDDKiA. Eksperymentalne oznakowanie już działa na wybranych odcinkach. Jeżeli pomyślnie przejdzie testy, to nowe znaki pojawią się w całej Polsce.

Po co zmieniać w Polsce znaki na drogach szybkiego ruchu?

Nowe, ujednolicone i bardziej intuicyjne oznakowanie wypracowane w ramach projektu naukowego będzie wpływać na podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników

- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zmiany w oznakowaniu to szeroko zakrojona akcja i biorą w niej udział wszystkie najważniejsze służby. Projekt konsultowany jest m.in. z policją, MSWiA, strażą pożarną oraz Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego. Nowe znaki pojawiły się już na wybranych odcinkach dróg. GDDKiA planuje teraz przetarg na wykonanie analizy, jak eksperymentalne oznakowanie się sprawuje. O opinie pytani będą kierowcy.

Znaki mają być jeszcze optymalizowane i dopracowywane. Z czasem pojawią się na wszystkich drogach szybkiego ruchu w kraju. W naszej galerii znajdziecie sporo przykładów.

Nowe znaki na drogach szybkiego ruchuNowe znaki na drogach szybkiego ruchu fot. GDDKiA

Nowe znaki - co się zmienia?

Pewnie wielu z was już natknęło się na nowe znaki, ponieważ eksperymentalnie zostały już zamontowane na 46 odcinkach w całej Polsce. O jakich najważniejszych zmianach mówią drogowcy?

Umieszczone są m.in. numery węzłów oraz ich nazwy. To ułatwia zapamiętywanie określonych zjazdów, szczególnie dla zagranicznych kierowców. Właściwy wybór pasa (np. do skrętu) wskazują strzałki umieszczone nad tablicami kierunkowymi, które znajdują się bezpośrednio nad pasami ruchu. Są jednakowej wielkości, a umieszczone strzałki są odniesieniem do określonych pasów ruchu.

>>> Zobacz. "Za to powinno się zabierać prawo jazdy". I tak było w tym przypadku. Policjanci nawet nie chcieli słuchać wyjaśnień:

Zobacz wideo

Nowe znaki - na których drogach?

Oznakowanie eksperymentalne zostało już wdrożone na wybranych drogach. GDDKiA podaje, że w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) nowe znaki będą instalowane na kolejnych 34 odcinkach będących w realizacji.

Nowe znaki na drogach szybkiego ruchuNowe znaki na drogach szybkiego ruchu fot. GDDKiA

Czy Twoim zdaniem nowe znaki są bardziej intuicyjne?
Więcej o:
Komentarze (126)
Nowe znaki na polskich drogach szybkiego ruchu. Już znajdziemy je na 46 odcinkach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wasyll11

  Oceniono 70 razy 66

  Ludzie wyślijcie fachowców z GDDKiA do Niemiec ....tam drogi sa jasno i czytelnie oznakowane ...a znak np. parking nie wyłania się zza zakrętu na 10 m przed parkingiem

 • race444

  Oceniono 54 razy 48

  W Niemczech wszystko na autostradach: proste, czytelne i zrozumiale a u nas jak zwykle Experymenty

 • Gość: Gupik

  Oceniono 43 razy 37

  Jedźcie sobie do Niderlandów lun Niemiec na autostradę, i tam zobaczcie jak wygląda oznakowanie. I nas jeszcze mu bardzo daleko do intuicyjnego....

 • woodchuck84

  Oceniono 35 razy 33

  Może to i dobre, ale nasuwa się pytanie, czemu tak późno na to wpadli.
  Przy okazji przydałoby się powiększyć czcionkę na znakach stosowanych na autostradach i drogach ekspresowych- często widać, że ludzie nagle przyhamowują przed drogowskazem, do prędkości sporo poniżej przepisowych, bo nie są w stanie z daleka odczytać znaku. Przyhamowują żeby wydłużyć sobie chwilę w której mogą odczytać treść znaku tj. od momentu kiedy będą na tyle blisko, że stanie się dla nich czytelny, do momentu gdy go miną.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 25 razy 23

  Czyli chcą zrobić tak jak jest wszędzie na świecie poza Polską.

 • atmt

  Oceniono 20 razy 20

  Zapraszam specjalistów z GDDKiA do Gliwic. Niech sobie jadą od Częstochowy i szukają zjazdu na Wrocław. Ten zjazd na skrzyżowaniu dwóch podstawowych autostrad na chyba największym węźle w Europie jest oznaczony JEDNYM znakiem. Ominiesz, jedziesz dalej i kombinuj w Knurowie jak tu zawrócić.

 • race444

  Oceniono 19 razy 19

  Dobra idea …. tylko co ma oznaczac na pierwszym znaku od dolu to skrzyzowanie. Tczew, 3000 m, zjazd/Exit nr 2 to jest okay ale to skrzyzowanie na niebeskim tle mozna odczytac jako skrzyzowanie autostrad. Tak samo za zjazdem "skrzyzowanie 3" 18 kilometrow a powinno byc " zjazd nr 3" 18 kilometrow. Oczywiscie wielu powie, ze sie czepiam tylko jak bedzie oznakowanie skrzyzowanie autostrad ???

 • erhapl

  Oceniono 15 razy 15

  No i nadal piktogram znaku WĘZEŁ AUTOSTRADOWY który na całym świecie oznacza węzeł AUTOSTRAD lub DRÓG EKSPRESOWYCH stawiają przed byle zjazdem!!! ZGROZA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX