Nowe przepisy od lipca. Rząd już wie, ilu kierowców straci prawo jazdy

Piotr Kozłowski
Od lipca do końca roku prawo jazdy straci dodatkowe 20 tys. kierowców. W następnym roku będzie ich 40 tys. Tak wynika z szacunków rządu, o których informował portal brd24. To wynik nowych przepisów.

Rząd już wie, ilu kierowców straci prawo jazdy w związku z nowymi przepisami, które mają wejść w życie w lipcu tego roku. Projekt ustawy, który ostatniego dnia stycznia tego roku trafił do konsultacji społecznych, zakłada trzy najważniejsze zmiany:

 1. Pierwszeństwo pieszych jeszcze przed przejściem. Kierowcy będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym oczekującym przed pasami.
 2. Ujednolicenie limitów prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia. Limit będzie wynosił 50 km/h. Dziś w godzinach 23:00-5:00 wynosi on 60 km/h.
 3. Utrata prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Od lipca ta zasada nie będzie ograniczała się wyłącznie do terenu zabudowanego - będzie obowiązywać na wszystkich drogach.

To tej trzeciej zmiany dotyczą rządowe szacunki.

Za takie zachowanie też można stracić prawo jazdy. Ten kierowca wcale nie przekroczył dozwolonej prędkości

Zobacz wideo

Utrata prawa jazdy za zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym

Nie ma jeszcze oficjalnie dostępnych danych za cały rok 2019, ale wiadomo, że w pierwszej połowie 2019 roku policjanci zabrali prawo jazdy na 3 miesiące ponad 30 tys. kierowców. I to tylko za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Z rządowych kalkulacji wynika, że do tego grona każdego roku dołączy około 40 tys. kierowców, których policja przyłapie na tym samym wykroczeniu, ale już poza terenem zabudowanym.

Co raczej oczywiste, rząd na ten poziom ocenia możliwości policji, a nie polskich kierowców - znacznie większa liczba Polaków tak rażąco przekracza dozwolone limity, ale możliwości policji są mocno ograniczone przez niedostatki kadrowe.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h kierowca zostanie ukarany nie tylko utratą prawa jazdy na trzy miesiące, ale też dotkliwym mandatem w wysokości od 400 do 500 zł i 10 punktami karnymi.

Co ważne, nie tylko za to wykroczenie polskie prawo przewiduje utratę prawa jazdy. Kiedy kierowca może stracić prawo jazdy? Nie tylko za brawurę, nadmierną prędkość i alkohol we krwi.

Więcej o:
Komentarze (431)
Nowe przepisy od lipca. Rząd już wie, ilu kierowców straci prawo jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ja.szela

  Oceniono 197 razy 145

  Całkiem nie głupio jest to rozwiązane w Niemczech. Tam prawko tracisz jak w zabudowanym przekroczysz już o 20km/h godzinę ale tylko na dwa tygodnie i to ty decydujesz kiedy to prawko oddasz (oczywiście masz na to jakiś ograniczony przedział czasowy). Jest sporo ludzi dla których prawo jazdy jest niezbędna żeby pracować a nie chodzi o to żeby od razu pozbawiać kogoś pracy więc daje się ludziom trochę czasu żeby się jakoś zorganizować na te 2 tygodnie. Inna sprawa że limity prędkości w Niemczech są całkiem sensowne w przeciwieństwie do tych w Polsce.

 • Gość: tuti fruti

  Oceniono 156 razy 132

  pierwsze prawojazdy polecą w rządzie tam jeżdzą klauny i nieudole

 • Gość: gość33

  Oceniono 112 razy 100

  A czy rząd juz postanowił co z tymi co jezdzą bez prawa jazdy mając w d....... prawo podobnie jak obecny rząd ?

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 99 razy 81

  A co z jazdą na zderzaku?
  W Niemczech ta przyjemność kosztuje 260€ a pomiaru dokonuje się automatycznie.

 • adam3407

  Oceniono 93 razy 69

  30 tys kierowców złapanych w 6 miesięcy, którzy na terenie zabudowanym jechali >100 km/h
  W jakim ja kraju koorwa żyję...

 • iffa4

  Oceniono 130 razy 66

  "dotkliwym mandatem w wysokości od 400 do 500 zł"

  DOTKLIWY mandat miałby jeszcze jedno zero po 4 czy 5.
  Takie mandaty to śmiech na sali.

 • niktwazny126

  Oceniono 75 razy 65

  SOP poza tymi prognozami? Zabieranie prawa jazdy za kolizyjność nie dotyczy woźniców wożących najlepszą ze zmian?

 • tpdlagier

  Oceniono 53 razy 43

  Czy ktoś zna zasady poruszania się, tudzież karania kierowców limuzyn tzw.rządowych czy uprzywilejowanych? Są dla nich mandaty przewidziane?? Serio pytam bo dlaczego np.jakiś minister czy premierek czy ktoś tam nie ma ustąpić pierwszeństwa pieszemu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX