W jakiej odległości od przejścia dla pieszych można zaparkować samochód?

Do wielu wypadków na przejściach dla pieszych dochodzi z powodu ograniczonej widoczności. I mowa tu wcale nie o pogodzie czy braku oświetlenia, ale pojazdach zasłaniających przestrzeń wokół przejścia. Jak blisko pasów można zaparkować samochód?

Wielu kierowców nie wie, w jakiej odległości od przejścia dla pieszych mogą zaparkować samochód. Jeśli znajdą nieco przestrzeni blisko pasów, traktują jako przyzwolenie na pozostawienie tam auta. Jednak nie tylko grozi to mandatem, ale i ogranicza widoczność innym kierowcom.

Auta stojące bezpośrednio przy przejściu dla pieszych znacząco ograniczają widoczność zarówno pieszym, którzy chcą wejść na pasy, jak i kierowcom zbliżającym się do nich. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok, co dodatkowo utrudnia kierowcy dostrzeżenie pieszego

– mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

10 metrów

Zgodnie z prawem możemy zaparkować samochód w odległości 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych. W bliższej odległości zawsze obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Wyjątkiem są jedynie drogi jednokierunkowe, gdzie można pozostawić auto tuż za pasami. Za nieprawidłowe parkowanie grozi nam mandat, a w niektórych sytuacjach pojazd może zostać odholowany.

Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie stoją nieprawidłowo zaparkowane samochody. Wówczas należy poruszać się z taką prędkością, by w razie potrzeby zatrzymać się przed przejściem.

Źle zaparkowane pojazdy to wina kierowców, jednak nie zwalnia to pieszych z troski o własne bezpieczeństwo. Gdy wychodzimy zza samochodu, należy zachować szczególną ostrożność bo kierowca nadjeżdżającego auta może nas po prostu nie widzieć.

Dodatkowe słupki blokujące możliwość parkowania na martwych polach przy przejściu dla pieszychDodatkowe słupki blokujące możliwość parkowania na martwych polach przy przejściu dla pieszych Andrzej Kraśnicki jr

Więcej o:
Komentarze (9)
W jakiej odległości od przejścia dla pieszych można zaparkować samochód?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tregulex

  Oceniono 12 razy 10

  Wina nieegzekwowania prawa.
  Jeszcze nigdy nie widziałem, aby samochód parkujący poniżej 10 metrów od skrzyżowania miał mandat za wycieraczką.
  Brak kary to przyzwolenie na łamanie prawa.

 • Gość: ZR

  Oceniono 5 razy 5

  Sprawa jest prosta. Przepisy, których uczymy się jako kierowcy nieformalnie dzielą się na te, które obowiązują, i te martwe. Podział wyznacza praktyka codziennej jazdy. Jeśli policja *masowo* nie reaguje na łamanie danego przepisu, to znaczy, że jest on martwy. Jeśli mogę dokonać wykroczenia na oczach policjantów i policjanci nie zareagują, to znaczy, że to nie jest "prawdziwe" wykroczenie. A zatem popełnię je znów, i znów, i znów, i znów. A za mną popełnisz je ty, i ty, i ty. I tak do przekroczenia masy krytycznej, po którym nagle okazuje się, że wszysycy mamy problem, bo panuje anarchia.
  Bierność policji jest źródłem tych problemów.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 7 razy 5

  Dla polskich matołków zakaz zatrzymywania, parkowania na zakręcie, prze i za przejściem, ... Takie zakazy polskim matołmów nie obowiązują. A POLICJA MA TO GDZIEŚ. Mandaty ? Zapomnij.

 • Gość: Qwerty

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo słuszny komentarz, większość kierowców albo nie wie, albo celowo ignoruje ten przepis, jak wiele niestety...
  Co ciekawe w wielu miastach zarządcy dróg potrafią wyznaczać miejsca parkingowe na ulicy, bezpośrednio przed przejściami dla pieszych. Trudno to nawet komentować...

 • zgred151

  Oceniono 1 raz 1

  Czesto tuz przy przejsciu jest wyznaczone miejsce dla parkujacych radiowozow lub niepelnosprawnych a czesto przejezdzajacy radiowoz nie zauwaza ze tak kierowcy parkuja ,czyli rzeczywiscie ten przepis jest martwy .

 • Sebastian POLAND

  0

  A na zdjęciu strefa słupkowania.
  Jeśli przy przejściu dla pieszych to jestem na tak a jeśli nie to dodatkowe postoje by się przydały.

 • Gość: Jan

  Oceniono 1 raz -1

  Zapraszamy do Słupska tu prawo nie istnieje stają na łuku zakręci , na podwójnei ciogłei tusz za posami to jest pozwolą policja strażmiejska dotyczy ulic Górna Hubalczyków Górna Kosynierów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX