Akcja SMOG już dzisiaj. Do tej pory policja zatrzymała w nich tysiące dowodów rejestracyjnych

Kierowcy muszą się powoli przyzwyczajać do ogólnopolskich akcji SMOG. Kolejna ma miejsce dzisiaj. Policjanci będą korzystać z dymomierzy i analizatorów spalin. Poprzednie akcje kończyły się wieloma mandatami i zabranymi dowodami rejestracyjnymi.

Akcja SMOG 28 stycznia

Działania ukierunkowane będą na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska

- czytamy w oficjalnym komunikacie policji.

Policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy - dymomierze oraz analizatory spalin. Funkcjonariusze będą dokonywali badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Działania te pozwolą wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na przekroczenie norm emisji spalin.

"Taki pojazd dalej nie pojedzie" - zerowa tolerancja dla trucicieli

Co się stanie, kiedy złapią kierowcy, którego pojazd rażąco przekracza dopuszczalne normy? Akcje "SMOG" mają oznaczać absolutny brak tolerancji dla zatruwania środowiska. Nie skończy się więc tylko na mandacie, który może wynieść nawet 500 zł. Policjanci będą też zabierać dowody rejestracyjne, a to tylko początek kłopotów.

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego za naruszenie norm ochrony środowiska – bez względu na to, czy chodzi o wycieki, czy o przekroczenie norm spalin – taki pojazd dalej nie pojedzie. Z miejsca kontroli może być jedynie odholowany lub odwieziony na lawecie.

- mówili policjanci przy jednej z poprzednich Akcji SMOG dziennikowi.pl. A to oznacza, że do samego mandatu trzeba będzie doliczyć jeszcze opłatę za transport do warsztatu, naprawę usterki oraz formalności związane z odzyskaniem dowodu.

>>> Zobacz. Aplikacje do badania jakości powietrza:

Więcej o:
Komentarze (12)
Akcja SMOG już jutro. Do tej pory policja zatrzymała w nich tysiące dowodów rejestracyjnych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Jerzy

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo proszę: stańcie na Opolskiej w Krakowie i zatrzymujcie chociaż te KRA i KWI, gwarantuję że 80% to dizle z wyciętym dpf.

 • Gość: Kiedy wyniki ?

  Oceniono 4 razy 4

  Rozumiem, że na pierwszy ogień idą autobusy i ciężarówki ? To one generują najwięcej zanieczyszczeń: zużycie paliwa 40L na godz. - a jeżdżą od 5-24. Czekam niecierpliwie na efekty.

 • Gość: Pewnie

  Oceniono 6 razy 4

  A to że ktoś ma sprawne ale stare auto - którego spalanie spowoduje minimalnie przekroczone wskazanie na ich dymomierzu.. to ZŁOŚLIWOŚĆ właściciela - nie to że nie stać go na nowe pseudoekologiczne elektryczne... Trzeba mu karę dowalić - będzie mógł się zwolnić z pracy - do której nie dojedzie i zostać przykładnym OBYWATELEM : siedzieć w domu/ pod sklepem i płodzić dzieci !

 • alben albus

  Oceniono 3 razy 3

  Zacznijcie od siebie de facto wsadzcie dymomierze w se radiowozy bo one też mają sporo do życzenia z faktycznym ogólnym stanem technicznym...

 • zgred151

  Oceniono 2 razy 2

  Dobre dzialanie tylko dlaczego akcyjne a nie systematycznie w stacjach diagnostycznych przy pregladach ?

 • Sebastian POLAND

  Oceniono 2 razy 2

  A na badaniach technicznych kontroli emisji spalin i tak się nie przeprowadza...

 • Gość: Warszawiak

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wierze w akcje, to nic nie daje. W sobotę 25 stycznia jechałem za takim..... rej ZKO, jak tylko dodał gazu to naprawdę nie wiele było widać, Warszawa ul Słonimskiego.
  To raz, a dwa co z tymi którzy siedzą na parkingu i się grzeją (w zimie) i schładadzają (w lecie)?

 • Gość: polameryk

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo dobrze, tylko że w tym kraju jak zawsze i ze wszystkim wszystko zaczyna się od doo py strony. Państwo wpuszcza stary kopcący złom do kraju a potem karze ludzi za to że jeżdżą tym złomem. Ale nie można mieć do władzy pretensji za to że jest głupia bo głupota to choroba. Tak więc podpowiadam władzy, spuśćcie ustawą szlaban na złom wjeżdżający (importowany) do kraju i dopiero wtedy zacznijcie kontrolować złom jeżdżący po polskich ulicach. Niemiec śmieje się z Polaka durnego który truje siebie i innych kupionym od niego złomem. Kiedy wreszcie ten naród pokaże światu że jest inteligentny?

 • Gość: Kierowca

  Oceniono 2 razy 2

  Co wy za bzdury wypisujecie, jakie tysiące zabranych dowodów rejestracyjnych. Polak głupi to uwierzy. Z obecnymi przepisami to i kopcący na czarno jelcz przejdzie badanie. Pan dziennikarz pisze, a przepisów i aktualnych norm nie zna które się nie zmieniły za czasów komuny.

  Drugą kwestią są statystyki poprzednich akcji smogowych, gdzie policja podaje (nie gazety czy dziennikarze), że odsetek zabranych dowodów w takich akcjach to 1-2 dowody na akcje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX