Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Rząd zdradził szczegóły. Pieszy będzie musiał "wyrazić zamiar" i znajdować się w "strefie przejścia"

Piotr Kozłowski
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem będzie dokładnie uregulowane. W rządowej ustawie znajdą się zapisy o wyrażeniu zamiaru przejścia i strefie przejścia dla pieszych.
Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych już w momencie wejścia na przejście dla pieszych, czyli wtedy kiedy pieszy będzie oczekiwał, kiedy będzie wyrażał zamiar wejścia na przejście dla pieszych, wtedy kiedy będzie stał w strefie przejścia dla pieszych

– powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber na czwartym posiedzeniu Sejmu.

Pośpiech mógł kosztować tego pieszego życie. Do tragedii zabrakło kilku sekund

Zobacz wideo

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Wiceminister zdradził szczegóły

Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym wciąż jest opracowywana. Przedstawiciele rządu do tej pory nie mówili o szczegółach, nie wiadomo też, kiedy dokładnie nowe przepisy zaczną obowiązywać. Pewnym jest natomiast, że nie ma mowy o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych.

W czwartek wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas sejmowego przemówienia zdradził jednak kilka istotnych szczegółów dotyczących planowanych zmian.

 • Pieszy będzie miał pierwszeństwo w fazie wkraczania na przejście i podczas zbliżania się do przejścia.
 • By nabyć pierwszeństwo, pieszy będzie musiał wyrazić zamiar wejścia na pasy lub znajdować się w strefie przejścia dla pieszych.
 • Pieszy wciąż będzie musiał zachować szczególną ostrożność, czyli upewnić się, czy wejście na przejście dla pieszych mu nie zagrozi.

W tym momencie nie wiadomo, co dokładnie oznaczają zamiar wejścia na pasy i strefa przejścia dla pieszych i czy nowe prawo te kwestie ureguluje. Nie jest też pewne, kiedy ustawa wprowadzająca zmiany w prawie drogowym zostanie opublikowana, ale wiceminister Weber potwierdził, że w jej przypadku okres vacatio legis (dzieli opublikowanie ustawy od jej wejścia w życie) zostanie wydłużony do 9 miesięcy.

Były kierowca GROM o pierwszeństwie dla pieszych przed przejściem

W rozmowie z Moto.pl były kierowca GROM, a dziś instruktor doskonalenia techniki jazdy z uprawnieniami państwowymi Tomasz Kulik powiedział, że nowe przepisy są niepotrzebne. Wystarczy, że kierowcy i piesi będą znać prawo, które już dziś obowiązuje.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał wszczęcie prac mających na celu udzielenie pieszym pierwszeństwa przed pojazdami, gdy są jeszcze na chodniku. Z całym szacunkiem do Prezesa Rady Ministrów uważam, że ma fatalnych doradców, wręcz dyletantów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ani Premier, ani Prezydent, nie muszą się na wszystkim znać - po to mają doradców. A tym należy się przyjrzeć

- mówił w rozmowie, którą w całości można przeczytać tutaj: Były kierowca GROM: Pierwszeństwo przed przejściem? Doradcy premiera to dyletanci. Nie mają prawa jazdy.

Więcej o:
Komentarze (122)
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Rząd zdradził szczegóły. Pieszy będzie musiał "wyrazić zamiar" i znajdować się w "strefie przejścia"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ebella19

  Oceniono 71 razy 51

  Oni chyba nie widzieli dwóch kobiet, które spotkały siè przy przejściu i właśnie omawiają sprawy ważne i ważniejsze, a ty zgaduj,wejdą, nie wejdą....przechodzą?

 • adalberto3

  Oceniono 39 razy 27

  Osobiście stosuję kontakt wzrokowy z nadjeżdżającym do przejścia kierowcą. Gdy hamuje dziękuję skinięciem głowy i przechodzę. To chyba najlepsze rozwiązanie.

 • dawnyprezes

  Oceniono 21 razy 21

  A może by tak, przed każdym przejściem, postawić punkt podawczy ?. Zarówno kierowca jak i pieszy piszą podanie zamiaru przejścia lub przejechania. Po pozytywnym rozpatrzeniu, kontynuują swój zamiar !.

 • czechy11

  Oceniono 33 razy 21

  Wyrażam chęć pozbycia die PZPR PiS raz na zawsze.

 • cozano

  Oceniono 51 razy 21

  Były kierowca GROM jako ekspert od przejść dla pieszych brzmi równie poważnie i wiarygodnie, jak obecni kierowcy SOP mieliby głosić ekspertyzy na temat ruchu drogowego.

 • anonim500

  Oceniono 33 razy 17

  Mysle, ze najlepszym "wyrazeniem zamiaru" przejscia bedzie uklekniecie przed rzejsciem i trzykrotne przezegnanie sie. Wtedy wszystko bedzie jasne.

 • Gość: logiczny

  Oceniono 41 razy 17

  Już dawno to wszędzie pisałem >>> ma podnieść rękę, tak jak w przypadku autobusu na żądanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX