Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Rząd zdradził szczegóły. Pieszy będzie musiał "wyrazić zamiar" i znajdować się w "strefie przejścia"

Piotr Kozłowski
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem będzie dokładnie uregulowane. W rządowej ustawie znajdą się zapisy o wyrażeniu zamiaru przejścia i strefie przejścia dla pieszych.
Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych już w momencie wejścia na przejście dla pieszych, czyli wtedy kiedy pieszy będzie oczekiwał, kiedy będzie wyrażał zamiar wejścia na przejście dla pieszych, wtedy kiedy będzie stał w strefie przejścia dla pieszych

– powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber na czwartym posiedzeniu Sejmu.

Pośpiech mógł kosztować tego pieszego życie. Do tragedii zabrakło kilku sekund

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Wiceminister zdradził szczegóły

Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym wciąż jest opracowywana. Przedstawiciele rządu do tej pory nie mówili o szczegółach, nie wiadomo też, kiedy dokładnie nowe przepisy zaczną obowiązywać. Pewnym jest natomiast, że nie ma mowy o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych.

W czwartek wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas sejmowego przemówienia zdradził jednak kilka istotnych szczegółów dotyczących planowanych zmian.

 • Pieszy będzie miał pierwszeństwo w fazie wkraczania na przejście i podczas zbliżania się do przejścia.
 • By nabyć pierwszeństwo, pieszy będzie musiał wyrazić zamiar wejścia na pasy lub znajdować się w strefie przejścia dla pieszych.
 • Pieszy wciąż będzie musiał zachować szczególną ostrożność, czyli upewnić się, czy wejście na przejście dla pieszych mu nie zagrozi.

W tym momencie nie wiadomo, co dokładnie oznaczają zamiar wejścia na pasy i strefa przejścia dla pieszych i czy nowe prawo te kwestie ureguluje. Nie jest też pewne, kiedy ustawa wprowadzająca zmiany w prawie drogowym zostanie opublikowana, ale wiceminister Weber potwierdził, że w jej przypadku okres vacatio legis (dzieli opublikowanie ustawy od jej wejścia w życie) zostanie wydłużony do 9 miesięcy.

Były kierowca GROM o pierwszeństwie dla pieszych przed przejściem

W rozmowie z Moto.pl były kierowca GROM, a dziś instruktor doskonalenia techniki jazdy z uprawnieniami państwowymi Tomasz Kulik powiedział, że nowe przepisy są niepotrzebne. Wystarczy, że kierowcy i piesi będą znać prawo, które już dziś obowiązuje.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał wszczęcie prac mających na celu udzielenie pieszym pierwszeństwa przed pojazdami, gdy są jeszcze na chodniku. Z całym szacunkiem do Prezesa Rady Ministrów uważam, że ma fatalnych doradców, wręcz dyletantów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ani Premier, ani Prezydent, nie muszą się na wszystkim znać - po to mają doradców. A tym należy się przyjrzeć

- mówił w rozmowie, którą w całości można przeczytać tutaj: Były kierowca GROM: Pierwszeństwo przed przejściem? Doradcy premiera to dyletanci. Nie mają prawa jazdy.

Więcej o:
Komentarze (122)
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Rząd zdradził szczegóły. Pieszy będzie musiał "wyrazić zamiar" i znajdować się w "strefie przejścia"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ebella19

  Oceniono 71 razy 51

  Oni chyba nie widzieli dwóch kobiet, które spotkały siè przy przejściu i właśnie omawiają sprawy ważne i ważniejsze, a ty zgaduj,wejdą, nie wejdą....przechodzą?

 • adalberto3

  Oceniono 39 razy 27

  Osobiście stosuję kontakt wzrokowy z nadjeżdżającym do przejścia kierowcą. Gdy hamuje dziękuję skinięciem głowy i przechodzę. To chyba najlepsze rozwiązanie.

 • dawnyprezes

  Oceniono 21 razy 21

  A może by tak, przed każdym przejściem, postawić punkt podawczy ?. Zarówno kierowca jak i pieszy piszą podanie zamiaru przejścia lub przejechania. Po pozytywnym rozpatrzeniu, kontynuują swój zamiar !.

 • czechy11

  Oceniono 33 razy 21

  Wyrażam chęć pozbycia die PZPR PiS raz na zawsze.

 • cozano

  Oceniono 51 razy 21

  Były kierowca GROM jako ekspert od przejść dla pieszych brzmi równie poważnie i wiarygodnie, jak obecni kierowcy SOP mieliby głosić ekspertyzy na temat ruchu drogowego.

 • anonim500

  Oceniono 33 razy 17

  Mysle, ze najlepszym "wyrazeniem zamiaru" przejscia bedzie uklekniecie przed rzejsciem i trzykrotne przezegnanie sie. Wtedy wszystko bedzie jasne.

 • Gość: logiczny

  Oceniono 41 razy 17

  Już dawno to wszędzie pisałem >>> ma podnieść rękę, tak jak w przypadku autobusu na żądanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX