Rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu w całej Polsce. Informują o nim odpowiednie tabliczki

GDDKiA będzie sprawdzać wszystkie najważniejsze drogi w Polsce. Takie pomiary odbywają się raz na pięć lat. Na czym polega Generalny Pomiar Ruchu?

23 stycznia rozpoczął się tegoroczny Generalny Pomiar Ruchu, który wykonywany jest co pięć lat. Przeprowadzają go GDDKiA oraz zarządcy dróg wojewódzkich. Na drogach krajowych znajdujących się w zarządzie GDDKiA pomiary będą prowadzone w ok. 2,3 tys. punktów (dla porównania w 2015 roku były to niecałe 2 tys.). Praktycznie we wszystkich punktach będzie wykorzystana metoda wideorejestracji, która zostanie uzupełniona wynikami z automatycznych punktów pomiaru ruchu.

Kiedy odbędą się pomiary?

Generalny Pomiar Ruchu 2020Generalny Pomiar Ruchu 2020 Fot. GDDKiA

*Terminy rezerwowe, dla których stawka za wykonanie pomiaru będzie stanowić 50 proc. stawki podstawowej
**Terminy ewentualnego pomiaru uzupełniającego w roku 2021

Kierowca Tesli przekroczył prędkość o 100 km/h. Takiego tłumaczenia policjanci jeszcze nie słyszeli

Zobacz wideo

Generalny Pomiar Ruchu 2020. Po co GDDKiA sprawdza natężenie ruchu na drogach

Głównym celem Generalnego Pomiaru Ruchu jest uzyskanie zasadniczych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych (poza miastami na prawach powiatu). Innymi słowy GDDKiA chce wiedzieć, które drogi w kraju są najbardziej obciążone. Wyniki takich pomiarów są podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym w Polsce, a zebrane dane są wykorzystywane przez administrację drogową m.in. do realizacji zadań związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i planowaniem sieci drogowej. Na podstawie zarejestrowanych obrazów na kierowców nie będą nakładane mandaty.

Przypomnijmy, że w 2015 roku natężenie ruchu na polskich drogach było o 14 proc. większe niż pięć lat wcześniej. Najbardziej obciążonymi odcinkami dróg krajowych (ruch powyżej 100 tys. pojazdów/dobę) była trasa S8 w Warszawie, droga ekspresowa S86 na odcinku Sosnowiec-Katowice oraz autostrada A4 na odcinku przechodzącym przez Katowice.

Ogólne wyniki pomiaru ruchu poznamy wiosną, a szczegółowe - jesienią 2021 r. Oprócz tego GDDKiA prowadzi w sposób ciągły automatyczne pomiary ruchu w wybranych lokalizacjach na sieci dróg krajowych.

Więcej o: