W zeszłym roku kierowcy na pasach zabili ponad 200 osób. "Zanim ominiesz, pomyśl" - Kinga Preis w nowej akcji policji

"To co zrobił ten kierowca mogło mnie zabić. Ja zrobiłam wszystko, żeby żyć" - mówi Kinga Preis i zwraca uwagę na jeden z najbardziej palących problemów polskich dróg. W zeszłym roku kierowcy zabili na pasach ponad 200 osób.

"Zanim ominiesz, pomyśl" to akcja edukacyjna śląskiej policji, a jej celem jest zwrócenie uwagi na odpowiednie zachowanie na drodze. Zwłaszcza na przejściach dla pieszych, na których rocznie w Polsce ginie ponad 200 osób z winy kierującego samochodem. Do spotu promującego akcję zaproszono aktorkę Kingę Preis. Krótki film możecie obejrzeć w tym miejscu:

Zobacz wideo

Przejścia dla pieszych i pierwszeństwo na nich to ostatnio w Polsce palący problem. I to nie powinno dziwić, kiedy spojrzymy na liczby:

  • w zeszłym roku z winy kierującego na przejściach dla pieszych doszło do 3112 wypadków,
  • liczba ofiar w tych wypadkach to 3264 osoby,
  • ponad 200 z tych osób zginęło,
  • policja podaje, że za ponad 85 proc. wypadków na przejściach dla pieszych odpowiadają kierujący samochodami,
  • co więcej, policyjne statystyki odnotowują znikomą poprawę bezpieczeństwa pieszych. Liczba wypadków z winy kierowców spadła w porównaniu z 2015 r. tylko o 0,2 proc. Rekordowo niebezpieczne były lata 2016 i 2017 r., kiedy to doszło do odpowiednio 3687 i 3645 takich zdarzeń.
Około 85 proc. wypadków, które mają miejsce na przejściach dla pieszych, jest z winy kierujących. Jest z winy kierujących. To kierujący ponosi winę za takie zdarzenia drogowe, stąd taka propozycja pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby kierowca był zmuszony ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ale ta propozycja nie polega na tzw. bezwzględnym pierwszeństwie dla pieszych

- mówił niedawno minister Rafał Weber, precyzując plany, jakie ma rząd. O szykowanych zmianach w polskim prawie dotyczących pierwszeństwa na przejściach dla pieszych pisaliśmy w tym miejscu:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.