W zeszłym roku w Polsce wyprodukowano dokładnie 621 803 samochodów osobowych i dostawczych. To wciąż dużo, ale ta liczba cały czas spada. Swoje fabryki nad Wisłą mają trzy duże koncerny i tylko jeden z nich poprawił się w skali rok do roku. Reszta notuje spadki produkcji.
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w swoim raporcie przypomina jeszcze lepsze czasy. Dziesięć lat temu, w 2009 r., polskie fabryki opuściło prawie milion samochodów - 990 982 pojazdy.
Największym producentem w Polsce w zeszłym roku był koncern Fiat Chrysler Automobiles. Włosi w Tychach produkują dwa miejskie modele - popularną pięćsetkę, którą można kupić w polskich salonach, oraz lancię ypsilon, auto dostępne tylko na rynku włoskim. I to właśnie prawie 30-procentowy wzrost produkcji ypsilona spowodował, że Tychy zakończyły rok na plusie. Wyprodukowano 263 176 samochodów, o 1,44 proc. więcej niż w 2018 r.
Z kolei Volkswagen ma w Poznaniu i Wrześni fabryki samochodów dostawczych. VW rok zakończył z wynikiem 266 177 szt., co oznacza spadek produkcji o 0,26 proc. Tempa nabierają zakłady we Wrześni, gdzie powstaje crafter i jego bliźniak MAN TGE.
W Gliwicach Opel produkuje głównie astrę, ale też kabriolet cascada. W 2019 r. z taśm zjechało około 92 500 sztuk opli, o 13,11 proc. mniej niż w 2018 r. Nowy właściciel Opla, francuski koncern PSA (jego najważniejszą marką jest Peugeot) nie zamierza opuszczać Polski i planuje kolejne inwestycje nad Wisłą. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: