Tesla niebawem ma udostepnić tryb całkiem autonomicznej jazdy. Ale na razie raczej z niego nie skorzystamy

Tesla ma udostępnić tryb całkowicie autonomicznej jazdy już "wkrótce". Elon Musk chwali się tym na Twitterze, ale sprawa może nie być wcale taka prosta. Raczej nie spodziewajmy się, że tesle same wyjazdą na ulice w najbliższych miesiącach.
Zobacz wideo

Obecnie samochody Tesli wciąż nie mają funkcji autonomicznej jazdy. Co prawda, auta zostały już jakiś czas temu wyposażone w autopilota, który pomaga w utrzymywaniu pojazdu na odpowiednim kursie i pozwala na odciążenie kierowcy nawet na dłuższy czas. O jeździe autonomicznej wciąż nie ma jednak mowy.

Samochody Tesli niebawem mają stać się autonomiczne

Elon Musk, ekscentryczny miliarder i szef Tesli, już dłuższego czasu obiecuje jednak wprowadzenie w pełni funkcjonalnego trybu autonomicznego w swoich samochodach. Firma planowała udostępnić taki do końca 2019 roku, a do grudnia 2020 miałaby nawet umożliwić nam wynajmowanie cudzych samochodów autonomicznych w ramach usługi Robotaxi.

Z pierwszą z obietnic Tesla niestety się nie wyrobiła. Teraz Elon Musk zapytany o w pełni autonomiczną jazdę odpowiedział, że funkcja ma pojawić się już "wkrótce". Jakichkolwiek konkretów niestety zabrakło.

Tryb FSD ("Full Self Driving", czyli całkowicie autonomiczna jazda) ma pozwolić na wykonanie całej podróży bez konieczności dotykania kierownicy. Samochód miałby poradzić np. z przewiezieniem właściciela z domu pod miastem do biurowca w centrum. Auto musiałoby się zatem potrafić świetnie odnaleźć zarówno w luźnym ruchu na przedmieściach, na autostradzie, a następnie w zatłoczonym mieście.

Tesla DeliveriesTesla Deliveries Fot. David Zalubowski / AP Photo

Możliwość autonomicznej jazdy wciąż jest dopracowywana. I choć Musk zapowiada, że pojawi się już wkrótce, to zwyczajni posiadacze tesli będą musieli na niego jeszcze trochę poczekać. Tryb FSD w pierwszej kolejności powinien zostać udostępniony wyłącznie dla wybranej grupy testerów w Stanach Zjednoczonych i to prawdopodobnie ich miał na myśli Elon Musk mówiąc, że funkcja pojawi się wkrótce.

Drugim problemem są przepisy, które w większości krajów nie dopuszczają do ruchu autonomicznych samochodów, bo takich jak na razie nie ma. Gdyby więc Tesla spełniła swoje obietnice dotyczące Robotaxi, byłaby pierwszym producentem, której samochody potrafią jeździć bez kierowcy.

Więcej o: