Przejście dla pieszych zagapionych w telefon. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

Na jednym z przejść dla pieszych wzdłuż al. KEN w Warszawie powstały sygnalizacje świetlne dedykowane osobom wpatrzonym w ekrany telefonów. Stołeczny ratusz podkreśla, że to program pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, nowe sygnalizatory trafią też na inne przejścia dla pieszych.

Jeszcze w ubiegłym roku wzdłuż al. KEN w Warszawie wybudowano nowe sygnalizacje świetlne na sześciu skrzyżowaniach. Na dwóch z nich (w okolicy numerów 81 i 101) prowadzony jest pilotaż, który polega na zamontowaniu specjalnych urządzeń sygnalizacyjnych. Ich zadaniem jest wyświetlanie na ziemi czerwonych linii.

W ten sposób chcemy dać znać osobom, które akurat korzystają ze smartfona, że w tym momencie nie mogą wejść na przejście dla pieszych. Ma to poprawić ich bezpieczeństwo

- czytamy w oświadczeniu.

Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje tego typu rozwiązanie. Drugim europejskim miastem jest Wiedeń. Jeżeli rozwiązanie okaże się skuteczne, nowe sygnalizatory pojawią się też na innych skrzyżowaniach.

 

Mniej zabitych na ulicach Warszawy

Rok 2019 zakończył się rekordowo niską liczbą ofiar śmiertelnych na ulicach Warszawy – tak wynika ze wstępnych danych uzyskanych od Komendy Stołecznej Policji. Przez cały rok śmierć na drogach poniosło 35 osób (ta liczba może się jeszcze nieznacznie zmienić, w statystykach uwzględnia się również osoby, które zmarły w ciągu 30 dni od wypadku). W analogicznym okresie 2018 roku śmierć poniosły 42 osoby. Szczególnie wyraźnie spadła liczba ofiar wśród seniorów – niemal o połowę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.