Podatek od zakupu samochodu w 2020 r. Od nowego roku kara za spóźnienie to nawet 52 tysiące zł

Zakup auta wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zakupu samochodu. Nabywca pojazdu, który go nie zapłaci może zostać ukarany astronomiczną grzywną. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu w 2020 r.?

Podatek od zakupu samochodu w 2020 r. Ile wynosi?

Podatek PCC od kilkunastu lat się nie zmienia i wynosi 2 procent. Należy go zapłacić w momencie, gdy kupujemy samochód od podmiotów nie będących podatnikami VAT. To oznacza, że jeśli rynkowa wartość pojazdu wynosi 30 tysięcy złotych, trzeba odprowadzić do urzędu 600 złotych.

Zaniżanie wartości przedmiotu umowy ma uzasadnienie jedynie w przypadku, gdy auto jest uszkodzone. Wówczas, po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej lub kosztorysu naprawy, urzędnik spojrzy przychylnym okiem na kwotę widniejącą w umowie. W pozostałych przypadkach odniesie się do urzędowych widełek i sam narzuci stawkę podatku. Od decyzji pracownika urzędu skarbowego można się odwołać.

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC od zakupu samochodu w 2020 r.?

 • Samochód kupiony w Polsce od osoby fizycznej - TAK, 2 proc. wartości pojazdu
 • w komisie, kiedy komis jest pośrednikiem - TAK, 2 proc. wartości pojazdu,
 • auto jest warte mniej niż 1 000 zł - nie,
 • samochód został kupiony dla osoby niepełnosprawnej - nie,
 • w salonie samochodowym - nie,
 • w komisie, kiedy komis jest właścicielem pojazdu - nie,
 • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą - nie,
 • za granicą - nie,
 • w komisie kupujemy zagraniczne, niezarejestrowane jeszcze w Polsce auto - nie.

>>> Zobacz. Będzie nowy podatek, sklepy zapłacą za korki? "Nie chcemy ryzyka wzrostu cen":

Podatek od zakupu samochodu w 2020 r. - jaka jest kara za niezapłacenie podatku?

Na zapłacenie podatku ustawodawca przewidział 14 dni od dnia zakupu samochodu. W tym celu, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (kilku nabywców). Nie trzeba tego jednak robić osobiście. Wystarczy wysłać wypełniony dokument listem poleconym lub drogą elektroniczną.

Pieniądze muszą trafić na rachunek bankowy przypisanego do nowego właściciela urzędu w określonym terminie. Jeśli nastąpi to później, „skarbówka” ma prawo nałożyć dotkliwą karę - od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego dwudziestokrotności.W 2020 r. pensja minimalna wynosi 2600 zł. Kara za niezapłacenie podatku od zakupu samochodu w 2020 wynosi więc od 260 do 52 000 zł. Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach.

Spóźniłem się z płatnością podatku od zakupu samochodu - co robić?

W przypadku wystąpienia poślizgu z płatnością, warto zawczasu złożyć oświadczenie (czynny żal). Należy w nim przyznać się do winy oraz zobowiązać się do uiszczenia finansowych zaległości wraz z ustawowymi odsetkami. Ostateczna decyzja należy jednak do naczelnika urzędu skarbowego.

Więcej o:
Komentarze (3)
Podatek od zakupu samochodu w 2020 r. Od nowego roku kara za spóźnienie to nawet 52 tysiące zł
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kierowiec

  Oceniono 2 razy 2

  No to nasze państwo dobrej zmiany, opiera sie na karach? oczywiście niebotycznych wzietych znie wiadomo skąd , takich pieniądzach że kupujący starego VW nigdy w życiu nie widział

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy jak auto jest warte wg. urzednika 10 tysia a na umowie bedzie widniala kwota 30 tysia (ot taki kaprys kupujacego i sprzedajacego) to czy urzednik naliczy podatek od 10 czy od 30 tysia?

 • fakej

  Oceniono 1 raz 1

  Za 52kPLN to można już sobie odpiłować nogę i wtedy ma się podkładkę, że auto jest dla osoby niepełnosprawnej i podatku płacić nie trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX