Nowe przepisy drogowe 2020. Nowe zasady kontroli drogowych

Nowe kontrole policyjne obowiązują od 7 listopada, ale warto o nich przypomnieć, bo kierowcy wciąż zapominają, że za nieposłuszeństwo względem policjanta grozi 500 zł mandatu.

Nowe kontrole drogowe 2020. Policja może suszyć z każdego miejsca

(...) dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

- czytamy w nowym prawie.

Oznacza to, że kontrole drogowe mogą być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

W uzasadnieniu tego przepisu czytamy, że: Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym.

Zobacz wideo

Nowe kontrole drogowe 2020. Mandat za nieposłuszeństwo

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

Nowe kontrole drogowe 2020. Badanie alkomatem na szybko

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie musi legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Wszystkie powyższe przepisy obowiązują od 7 listopada. Już 1 stycznia 2020 roku dołączy do nich jeszcze jedna zmiana.

Od 1 stycznia 2020 policjant spisze przebieg

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek). W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika.

Więcej o:
Komentarze (85)
Nowe przepisy drogowe 2020. Nowe zasady kontroli drogowych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Fred Cziki

  Oceniono 45 razy 33

  Te modyfikacje tak naprawdę nie służą na modne słowo "bezpieczeństwo" tylko szukania w najwygodniejszy sposób i po najniższej linii oporu na łatanie dziury budżetowej czyt. działania policji to żywą kopia osławionej straży miejskich do napełniania kasy miejskiej a tu do napełniania wiecznie stale zwiększającego się zadłużenia kasy skarbca państwowego. Polska nie umie prowadzić gospodarkę de facto w Polsce to wielka plansza mandatowa, a w Rosji wielka stacja benzynowa - tylko tyle i aż tyle obrazowo mówiąc.

 • ilirian

  Oceniono 30 razy 28

  Czy policjanci będą mieli obowiązkowe osobiste kamerki dokumentujące przebieg interwencji?

 • Gość: beb

  Oceniono 28 razy 24

  'za nieposłuszeństwo względem policjanta grozi 500 zł mandatu.'

  czy to jest demokratyczna republika czy już nie?

 • Gość: Stefan

  Oceniono 29 razy 23

  Każdy policjant od komendanta do posterunkowego powinien odbyć przeszkolenie u angielskiego BOBA.
  Wtedy sie naucza że POLICJA ma służyć pomocą a nie czychać jak sęp na uczciwych ludzi.

 • Paweł

  Oceniono 40 razy 22

  Wiadomo po co pisowskie szmaty uchwaliły takie przepisy, nie po to żeby byli bezpieczny jej tylko żeby było łatwiej kasę od kierowców doić...

 • malgretout

  Oceniono 25 razy 19

  trzeźwy poranek, akcja znicz, akcja jajko to tylko niektóre z idiotycznych pomysłów na tamowanie ruchu na drogach. Zajmijcie się łapaniem zbirów, złodziei, oszustów i naciągaczy. Zostawcie w spokoju kierowców. Dosyć naciągania prawa a tym bardziej łamania prawa przez policję.

 • pwiejacz

  Oceniono 18 razy 18

  Zachodzi pytanie: jeżeli policjant zatrzyma samochód w miejscu, gdzie to jest zabronione, a inny kierowca w taki zatrzymany pojazd przygrzmoci, kto będzie winny wypadku?

 • Gość: kobieta z USA

  Oceniono 22 razy 18

  W Polsce nie mieszkam juz od 30 lat....jak czytam te bzdurne przepisy drogowe ...co policja moze itd ...to mysle ze nie dlugo w Polsce bedziecie mieli wszyscy wlosy obciete jak w North Korea ....tak tam tam macie rzad....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX