Wyjeżdżasz na Święta? Lepiej sprawdź liczbę punktów karnych. Oto, jak to zrobić

Bartłomiej Pawlak
Wigilia Bożego Narodzenia to dzień, w którym wielu kierowców chce odwiedzić rodziny z innych miast. Zanim jednak wyruszycie w trasę warto sprawdzić, ile punktów karnych macie na koncie. Można to zrobić przez internet oraz na komisariacie policji.

Święta Bożego Narodzenia to okres, gdy na rachunkach bankowych robi się puściej, ale na koncie z punktami karnymi wręcz przeciwnie. Samochodów na drogach jest sporo, a każdy z kierowców chce jak najszybciej spotkać się z bliskimi podczas wigilijnej kolacji.

Zanim jednak wsiądziecie do auta warto sprawdzić, ile punktów karnych macie na koncie, ale wyjazd na Święta nie zakończył się utratą "prawka". Zwłaszcza, że od 2017 roku można to zrobić bardzo wygodnie - nie wychodząc z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu, profil zaufany i strona internetowa stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Pierwszym warunkiem sprawdzenia liczny punktów karnych przez internet jest posiadanie profilu zaufanego. Jest on konieczny, aby potwierdzić swoją tożsamość. Jeśli nie macie profilu zaufanego, niezbędne będzie jego założenie. Można to zrobić osobiście w wyznaczonych punktach potwierdzających lub elektronicznie przez systemy wybranych banków.

Następnym krokiem jest wejście na stronę obywatel.gov.pl, i skierowanie się do sekcji "pojazdy i kierowcy" (bezpośredni LINK). Po zalogowaniu na stronie wyświetli się lista zebranych punktów karnych. Mamy tam możliwość sprawdzenia łącznej liczby punktów oraz daty popełniania każdego z naruszeń.

Dzięki temu możemy w wygodny sposób dowiedzieć się ilu punktów brakuje do maksymalnej dozwolonej liczby 24 (lub 20 w przypadku młodych kierowców, którzy mają swoje pierwsze prawo jazdy i nie minął jeszcze rok od jego wydania). Usługa jest oczywiście bezpłatna.

Warto wspomnieć też, że w razie potrzeby listę punktów karnych można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma jednak wyłącznie charakter informacyjny i nie jest dokumentem urzędowym. Aby taki uzyskać będzie potrzebne udanie się na komisariat.

Jak sprawdzić punkty karne na komisariacie?

No właśnie, strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji to niejedyne miejsce, gdzie można sprawdzić liczbę punktów karnych. Każdy kierowca ma prawo udać się na komisariat policji i zapytać funkcjonariusza o liczbę punktów karnych. Taka informacja zostanie udzielona bezpłatnie. Nie jest to może najwygodniejsza metoda, jednak w przypadku osób, które nie mogą lub nie chcą skorzystać z komputera - jedyna możliwa.

Co więcej, jeśli mamy taką potrzebę, po uiszczeniu kwoty 17 zł można dostać pisemne zaświadczenie o liczbie punktów. Przez internet takiego dokumentu nie dostaniemy.

Kiedy punkty karne się przedawniają?

Warto przypomnieć, że każdy punkt karny przedawniaj się po roku od popełniania wykroczenia na drodze. Dzięki wpisom w systemie obywatel.gov.pl możemy zatem dowiedzieć się, kiedy punkty za dane wykroczenie zostały przyznane i policzyć, kiedy stracą swoją ważność i zostaną usunięte z konta kierowcy.

Więcej o:
Komentarze (5)
Punkty karne - jak sprawdzić? Można to zrobić na komendzie lub w internecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tonz2

  Oceniono 4 razy 4

  Odpowiedź z systemu (wiedziałem, że mam 0 punktów):
  "Na dzień 24.12.2019 nie ma cię w systemie punktowym. Może to oznaczać 3 rzeczy:
  nie masz punktów karnych lub nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji prowadzonej przez policję, masz przekroczony limit 24 punktów karnych (20 punktów karnych — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok), nie masz uprawnień do prowadzenia pojazdów."

 • Gość: Herod

  Oceniono 2 razy 2

  Punkty nie są kasowane w systemie tylko pojawia się informacja o ich przedawnieniu.

 • only.win7

  Oceniono 7 razy -3

  System punktów jest jak loteria, czyli bez sensu. Jadąc kilkaset km przez Polskę można w zasadzie bez prawdziwego powodu stracić prawo jazdy, są jakieś idiotyczne fotoradary gdzie na drodze krajowej nagle przed wsią pojawia się ograniczenie do 40 km/h i stoi fotoradar, a zakręt jest dopiero kilkaset metrów dalej. Kto jeździ 40 km/h na drodze krajowej? Ktoś kto tam jedzie pierwszy raz będzie jechał ok. 80-90, 3 takie niespodzianki których się w nocy nie zauważy i człowiek nie ma prawa jazdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX